Хворі на ВІЛ\СНІД та гепатит C разом iз лікарями вийшли під стіни Кабінету Міністрів, протестуючи проти закриття клініки «Лавра», де вони проходили лiкування. Учасники мітингу поскладали під будiвлею уряду взуття, «яке носили пацієнти, котрі померли без лікування». Відповідальним за ситуацію, що склалася, мітингувальники вважають президента Академії медичних наук Андрія Сердюка. Пацієнти вимагали повернути їх у клініку, розташовану поблизу Києво–Печерської лаври.
Це не перша спроба достукатися до совісті чиновників. «УМ» уже писала, що 13 вересня ВІЛ–позитивні пацієнти «Лаври» зневірилися в порожніх обіцянках влади та прикували себе наручниками до ліжок у стаціонарі клініки. Пройшов майже місяць, а люди й досі продовжують акцію протесту.
Як розповів «УМ» представник координаційної ради Всеукраїнської мережi людей, якi живуть iз ВІЛ/СНІД, Володимир Жовтяк, протягом серпня–вересня 2013 року президент НАМН України викинув на вулицю 9 тисяч пацієнтів клініки та персонал, але запланований переїзд установи в новобудову по вул. Амосова так i не вiдбувся.
«Найголовніше, що зараз немає стаціонару, аби допомагати людям у критичному стані. Хворі помирають, — каже пан Жовтяк. — Тому ми написали листи в усі інстанції, аби нас не виганяли з приміщення доти, поки не буде повністю готова клініка на вулицi Амосова, 5. А те, що нам пропонують поки приміщення на Галицькій, — це знущання! Воно не придатне!».
Розмовляючи з людьми, ми звернули увагу на святого отця, що спілкувався з оточуючими. Як виявилося, отець Володимир прийшов підтримати пацієнтів. «Мені дуже прикро, що в цій ситуації церква замість того, аби захистити людей, фактично прискорює процес їх виселення. І заяви деяких церковних діячів iз цього приводу розчаровують, мовляв, пацієнти заважають Києво–Печерськiй лаврі. Це настільки не по–християнськи!» — каже він.
Водночас в.о. директора Інституту епiдемiологiї та iнфекцiйних хвороб, доктор медичних наук Вікторія Задорожна, що теж була присутня на мітингу, сказала «УМ», що проблем як таких немає: «Скоро почнемо лікувати хворих на гепатит, усіх ВІЛ–інфікованих лікують і нині. На Галицькій, 4 приміщення нормальне. Можна звертатися до інших лікарень Києва. Ніхто в тяжкому стані не залишається напризволяще. Якщо хтось десь не отримує лікування, нехай звертається особисто до мене. Але жодної подібної скарги я ще не отримувала».
Пацієнти дивуються таким словам. «По вулиці Галицькій експертним висновком сказано, що приміщення не придатне до функцій лікувального закладу, — розповів «УМ» один із пацієнтів відділення ВІЛ–інфікованих, Віталій Ткачук. — Аварійний фундамент, ґрунтові води в підвалі, грибок на стінах. Що ж до того, аби лікуватися в інших поліклініках, то тут не все так просто. Більша частина пацієнтів не з Києва і їх просто не покладуть на стаціонар у столичний медичний заклад через відсутність прописки. І це при тому, що в країнi відмінили інститут прописки! А лікарня на вулиці Лаврській була національною і приймала тих пацієнтів, від яких відмовились у регіонах. Вона була останньою надією для багатьох».
Інші пацієнти, не називаючи імен, кажуть, що скаржитись не збираються, а будуть подавати до суду. Якщо доживуть...