Битва за сланець

04.10.2013
Битва за сланець

з сайта ru.tsn.ua.

Львівська обласна рада пересварилась через угоду про розподіл вуглеводнів між державою Україна, компанією «Шеврон Юкрейн Б. В.» та ТОВ «Надра Олеська». Йдеться про сланцевий газ на Олеському родовищі. Агітувати львів’ян проголосувати «за» прийшов «губернатор» Віктор Шемчук, а з Києва приїхали міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький і кілька депутатів Верховної Ради. Настрої в залі схиляли до думки, що обл­рада може «провалити» угоду. Згідно з джерелами «УМ», напередодні в облраді було лише 59 тих, хто готовий підтримати угоду. А депутат ВР від «Свободи» Ірина Сех навіть заявила, що колеги з облради, які надумають проголосувати «за», будуть виключені з партії.

Проте питання таки внесли в порядок денний. До вечора, коли це число «УМ» готувалося до друку, обласна рада ще не приступила до голосування.

До земляків звернувся нардеп Ігор Васюник із пропозицією підтримати угоду. «Львівщина повинна ухвалити це стратегічне рішення: що ми обираємо? Чи ми обираємо енергетичну незалежність нашої держави чи постійний шантаж «Газпрому» і Кремля?.. Прихід на Західну Україну потужного багатомільйонного інвестора — це робочі місця, збільшення заробітної плати, надходження до бюджету місцевого та центрального, розвиток багатьох інвестиційних проектів суміжних галузей. Ми маємо позитивний приклад Польщі: рівень дохідності тих регіонів, де проводиться видобування сланцевого газу, зріс...»

Противники видобутку сланцевого газу апелювали до екологічних проблем, недосконалої угоди, і наголошували, що Україну представляє нікому не відоме ТОВ «Надра Олеська». Особливо жорстку позицію зайняли «свободівці». Крім того, напередодні одна з місцевих газет звинуватила «Свободу» в тому, що за позитивне голосування ця партія вимагала від «Шеврона» 450 млн. доларів. «Свобода» відреагувала блокуванням трибуни, вимагаючи появи представника «Шеврона», який мусить спростувати ці звинувачення.

Чекаючи представника, оголосили перерву в засідані. Врешті «Шеврон» листом повідомив, що компанія дотримується всіх законів, які забороняють їм когось підкуповувати.

Напередодні скандальної сесії проходило громадське обговорення, на яке з’їхалися експерти з усієї України та, здається, зійшлося все місто. Під стінами обласної ради стояв небагатолюдний пікет, учасники якого довго й голосно вимагали не давати дозволу на видобуток сланцю і тримали гасла: «Львівщина — другий Чорнобиль». Як розповів Назар Лещак із громадської організації «Альма–матер», вони прийшли захистити мешканців територій, на яких планується видобуток сланцевого газу, адже, за його словами, гідророзрив перетворить цю територію на зону екологічного лиха... За словами Дмитра Скрильнікова, керівника громадської організації «Бюро екологічних розслідувань», в угоді є безліч неюридичних визначень, які стосуються врегулювання екологічних наслідків, а тому інвестор зможе легко уникнути відповідальності. А про збереження пам’яток архітектури в угоді взагалі не згадується. Мовляв, у Польщі через кілька тижнів після буріння першої ж свердловини впала вежа костелу ХVII століття…

Контраргументами на такі побоювання відповів учора, виступаючи вже перед депутатами облради, Едуард Ставицький. «При видобутку нафти і газу в Україні вже 50 років використовується гідророзрив, і ніколи не було екологічних лих», — запевнив міністр. Компанія «Шеврон», запевнив він, погодилася розкрити склад хімреактивів, що використовуються при гідророзриві, і це можна буде вивчити. Пан Ставицький особливо наголосив на економічній вигоді, яку отримає Львівщина: «Інвестиції «Шеврона» лише на першій стадії становитимуть 350 мільйонів доларів, а на етапі видобутку — 10 мільярдів. Це гарантуватиме багатомільйонні підрядні контракти місцевим компаніям, створить 10—15 тисяч робочих місць».

ДОСВІД

Аналогічну угоду також iз «боями» приймала й Івано–Франківська обласна рада. Спершу, 20 серпня документ провалили. Наступна спроба відбулася 20 вересня й увінчалася успіхом — угоду схвалили 62 із 81 присутнього у залі депутата. Не голосувала вся фракція «Свободи».

Прикарпатці внесли свої побажання. Зокрема, одним iз пунктів сторони угоди зобов’язанi «представити результати екологічної експертизи депутатам та забезпечити збереження пам’ятників історії та культурних надбань.

  • «Як тебе не любити, Києве мій!»

    Щорічно в останній тиждень травня жителі столиці святкують День міста. Свято чекатиме буквально на кожному кроці y центрі міста, адже цього року програма заходів нараховує 35 різних художніх, культурно-освітніх і спортивних подій. >>

  • Кровна залежність

    У жінки, яку покусали собаки в Миколаєві, медики діагностували гостру крововтрату і хронічний сепсис, який є прямою загрозою для життя. Їй терміново потрібно кілька сеансів переливання крові. Лікарі просять усіх небайдужих городян надати допомогу і здати кров. Нагадаємо, потерпілій через отримані травми ампутували праву руку. >>

  • «По-моєму, чувак, нас кинули»

    Невідомий нещодавно виманив майже 40 тисяч грн. за уявне пальне у 67-річного фермера із Золочівського району Львівщини. З цього приводу ошуканий чоловік звернувся в поліцію. >>

  • Конвеєр репресій

    Учора в Сімферополі й Алупці окупованого Криму відбулися чергові обшуки у будинках кримських татар. За словами адвоката Еміля Курбедінова, у більшості випадків, затриманих людей у масовому порядку відвозять до так званого «Центру «Е» у місто Сімферополь (центр боротьби з екстремізмом при МВС Росії). >>

  • «Херсон» наснився

    У ватажка терористичної «ДНР» Олександра Захарченка вочевидь сталося сезонне психічне загострення. Інакше, як пояснити його чергове словоблуддя: мовляв, бойовики «можуть претендувати на Херсонську область й інші населені пункти». >>