Англійська мова є найпоширенішою в Євросоюзі — в сенсі її вивчення та володіння як іноземною. Як повідомляє сайт «Смак подорожника», такі дані наведено в останньому звіті Євростату. Відповідне дослідження статистична організація Єврокомісії, як і щороку, оприлюднила з нагоди Європейського дня мов (його відзначають 26 вересня). З огляду на неповороткість європейської бюрократії, у звіті наведено підрахунки ще за 2011 рік. Але свіжіших даних такого значного масштабу в ЄС просто немає.
Зі звіту випливає, що найгірше в Євросоюзі «спікають інглішем» угорці. Лише 37% громадян Угорщини віком від 25 до 64 років (тобто без урахування школярів і студентів) стверджують, що знають англійську мову. Це ледве не вдвічі нижче від середньоєвропейського показника, який становить 66%. Тож закордонним туристам не слід дивуватися, коли в Угорщині їх розумітимуть найгірше.
Щоправда, слід враховувати, що йдеться про статистику стосовно не англійської як такої, а «іноземної мови, яку найкраще знають у певній країні». Це майже повсюдно в ЄС англійська, крім екс–радянських країн Прибалтики, Словаччини та Люксембургу.
Згідно з даними Євростату, 97% литовців знають російську як «головну іноземну». У Латвії рівень володіння російською — 95%, в Естонії — 86%. У Люксембурзі 99% володіють німецькою, а в Словаччині 85% — чеською.
Якщо ж повернутися до «загальновживаної» англійської мови, то лише трохи краще від угорців її знають — або принаймні кажуть, що знають, — мешканці Болгарії. Таких там 39%.
Серед старіших країн ЄС найгірший рівень володіння англійською демонструє Іспанія — 51%. За нею йдуть Бельгія, Португалія та Греція — по 58%, а також Франція — 59%.
В Італії серед дорослого населення 60% громадян володіють англійською, у Польщі — 62%, що також нижче за середньоєвропейський показник.
Краще, ніж «у середньому по палаті», англійську мову знають дорослі чехи — 69%, румуни — 74%, німці й австрійці — по 78%, кіпріоти — 84%, голландці — 86%, словенці та шведи — по 92%.
А найвищий рівень володіння англійською мовою в середовищі дорослого населення — у Данії — 94%.
Серед тих, хто стверджує, що знає англійську, найнижча якість цього знання — в італійців. Там лише 10% «англомовних» володіють мовою Шекспіра на досконалому рівні. Ще 26% називають показник «добре», а решта 64% — «задовільно». Більше ніде в країнах ЄС знавці англійської не визнають своє аж настільки поверхове володіння нею.
У середньому по Європі серед іншомовних носіїв «першої в країні іноземної мови» співвідношення таке: 20% — «чудово», 35% — «добре», 45% — «задовільно». Йдеться не лише про англійську, хоча, як свідчать дані Євростату, саме «інгліш» є найпоширенішою іноземною в європейських школах — цю мову вивчають 94% учнів середніх шкіл ЄС.
Інші мови за цим показником — далеко позаду. Так, французьку як іноземну в Євросоюзі студіюють 19% учнів початкової й неповної середньої школи, а також 23% старших класів середньої. Показники німецької — 9% і 21%, іспанської — 6% і 18%.
Панування англійської починається з освіти раннього віку: так, аж 83% учнів вивчають мову Шекспіра в початковій або середній освіті. У попередньому звітному періоді цей показник становив 73%.
Лише в двох країнах ЄС (не враховуючи Велику Британію та Ірландію) вивчають як «першу іноземну» не англійську: Люксембурзі, де цю роль відіграє німецька мова, та Бельгії з французькою. Хоча насправді в обох випадках ідеться про одну з трьох офіційних мов згаданих монархій. Тобто насправді німецька й французька для цих країн — зовсім не іноземні.
До речі, в англомовних Британії та Ірландії на місці «першої іноземної» стоїть французька.
Що ж до другої іноземної мови в середній освіті, то в Чехії, Данії, Ірландії, Хорватії, Угорщині, Польщі, Словенії і Словаччині це німецька; в Австрії, Німеччині, Греції, Іспанії, в Італії, на Кіпрі, в Португалії й Румунії — французька; у Франції і Швеції — іспанська; у Фінляндії — шведська; на Мальті — італійська; в Болгарії, Естонії, Латвії й Литві — російська.