Чому варто знати ім’я матері пророка Мухаммеда
Нагадаємо, у суботу вранці в популярний серед місцевих багатіїв та іноземних туристів торговельно–розважальний центр «Вестгейт» у столиці Кенії Найробі увірвалася група озброєних бойовиків. У ТЦ саме відбувалося дитяче свято, тож серед загиблих від автоматних черг та вибухів гранат, які кидали нападники, були і зовсім юні жертви.
Тих, хто не встиг утекти через запасний вихід або заховатися, бойовики взяли в заручники. Як згодом розповідали очевидці, мусульман терористи відпускали. Щоправда, після «екзамену» на приналежність до правовірних. Так, одного індуса, який запевняв, що сповідує іслам, але з переляку не міг згадати ім’я матері Пророка, розстріляли «за брехню». Самі терористи у «Твіттері» запевняли, що одразу відпустили всіх жінок і дітей.
Обстріл і періодичні вилазки спецназівців у глибину торговельного центру, куди відступили бойовики, тривали упродовж усіх чотирьох днів. Але ісламістам постійно вдавалося відбити атаки, адже в їхніх руках усе ще залишалися заручники. Операцію ускладнювало те, що у величезному ТРЦ дуже багато місць, де можна заховатися. Був навіть офіс із куленепробивними перегородками, де врешті–решт і забарикадувалися бойовики.
Наприкінці операції, коли силовики пішли на посилений штурм, у будівлі спалахнула пожежа й завалилася частина перекриття. Скільки тіл тепер поховано під купами бетону й арматури і чи є серед них бойовики — з’ясується лише після розбирання завалів. За даними «Червоного Хреста», зниклими безвісти вважають 63 людини. Не виключено, що всі вони стали жертвами теракту.
Привид «білої вдови»
Уже точно відомо, що серед загиблих є громадяни Франції, Канади, Нідерландів, Австралії, Індії, Перу, Гани, ПАР та Китаю. Також загинула відома кенійська радіожурналістка, яка була на пізньому терміні вагітності.
Сапери виявили в будівлі торговельного центру кілька закладених вибухових пристроїв, але всі їх вдалося розмінувати.
На прес–конференції з цього приводу президент Кенії Ухуру Кеніатта заявив, що під час штурму було вбито п’ятьох бойовиків. Ще одинадцятьох вдалося взяти живими. Інформацію про те, що серед нападників були громадяни США та Великої Британії, як раніше повідомляла преса, офіційно поки не підтверджують. При цьому чутки, що між терористами була принаймні одна жінка, кенійська влада категорично спростовує. Так само, як і речники «Аш–Шабаб».
Раніше деякі ЗМІ писали, що терористів очолювала так звана «біла вдова» — 29–річна мати чотирьох дітей Саманта Льютуейт, чоловік якої був серед смертників, що організували теракти в лондонському транспорті 2005 року. Про «білошкіру жінку в чорному вбранні», що «поливала юрбу з автомата Калашникова», розповіла журналістам одна з продавців, якій вдалося втекти із захопленої будівлі невдовзі після нападу. «Чорними вдовами» називають зазвичай вбраних у чорні нікаби дружин покійних бойовиків, які продовжують справу чоловіків і стають терористками–смертницями. Вочевидь, «білою» британську вдову охрестили за колір шкіри.
Кенійська розвідка знала про підготовку до теракту?
Поки родичі оплакують загиблих, преса розмірковує про те, як узагалі міг статися теракт такого масштабу — найбільший у Кенії з 1998 року, коли від вибуху в посольстві США загнуло більше 200 людей. Сомалійські бойовики не раз погрожували помститися сусідній державі за відрядження в Сомалі військових. Попри це, антитерористичні структури виявилися не готовими до нападу.
Більше того, як стверджує кенійський сенатор Майк Сонко, і правоохоронним органам, і розвідці було відомо, що напад готується саме на «Вестгейт». За словами політика, три місяці тому до нього звернулися дві жінки, азіатка й арабка, і повідомили, що мають інформацію про підготовку теракту угрупованням «Аш–Шабаб». Серед імовірних об’єктів нападу жінки назвали «Вестгейт», парламент, центральний ринок Найробі і міжнародний конференц–центр. Сенатор передав цю інформацію Національній розвідувальній службі. І там її, судячи з усього, взяли до відома: місяць тому НРС підготувала доповідь про активізацію «Аш–Шабаб» та підготовку до терактів у Момбасі й Найробі у тренувальних таборах бойовиків на території Сомалі. Та попри це, упередити напад не вдалося.