По різних кутках столу розсадили вчора Володимира Путіна та Барака Обаму на саміті «Великої двадцятки», який почався в передмісті Петербурга — селищі Стрєльня на березі Фінської затоки. Це свідчить про напруження у стосунках Росії та США, яке не спадає.
Спочатку розглядалися два варіанти розсадження глав держав: відповідно до російської та латинської абеток. Зазвичай послідовність визначається саме за алфавітом країни–організатора саміту. Однак у разі застосування «російської розсадки» Путін і Обама сиділи б практично поруч — їх розділяв би тільки король Саудівської Аравії Абдалла ібн Абдель Азіз. Тож, щоб уникнути «електричних розрядів» між двома візаві, в оргкомітеті G20 посадили лідерів держав відповідно до англійського алфавіту. Таким чином, між Путіним і Обамою розмістилися лідери аж п’яти країн: крім Аравії — Південно–Африканської Республіки, Туреччини, Південної Кореї і Великої Британії.
Нагадаємо, такий самий фокус із розсадкою — але французькою замість англійської — було застосовано на саміті НАТО в Празі 2002 року, коли Президента України Кучму віддалили від лідера США Буша в розпал україно–американського протистояння з приводу нібито поставок Києвом систем «Кольчуга» в Ірак.
Прес–секретар Путіна Дмитро Пєсков, підтвердивши розсадку «за англійським алфавітом», повідомив також, що окремої зустрічі Путіна з Обамою під час саміту G20 не планується. Двоє президентів зблизилися й потиснули один одному руки лише для протокольного фото перед відкриттям форуму. Замість Путіна говорив Пєсков: так, відносини Росії та США переживають не кращі часи, їм потрібне ще одне «перезавантаження».
Відносини між РФ і США останнім часом зіпсувалися через розбіжності щодо Сирії, розміщення системи ПРО в Європі, а також — головним чином — через справу американського втікача Едварда Сноудена — співробітника спецслужб США, якому дала притулок Москва. Після того Обама скасував свій візит до Москви, який мав пройти 3–4 вересня. А держсекретар США Джон Керрі не приїхав на зустріч G20.
Тож саміт G20 і в прямому, і в переносному значеннях відбувається на тлі пітерської прохолоди. Упродовж двох днів лідери країн «Великої двадцятки» обговорюють прогрес, досягнутий щодо фінансової ситуації, інші аспекти економічного розвитку, створення робочих місць і стимулювання інвестицій, ну й, звісно, загострення конфліктів у Сирії й на Близькому Сході загалом.
Відомо, що на одному із засідань має виступити генсек ООН Пан Кі Мун, який торкнеться питання про цілі розвитку тисячоліття.