Сьогодні у Львові розпочинається X — ювілейний — Світовий конгрес українців. На цьогорічному заході зберуться представники діаспори з понад 30 країн світу. Загалом участь у конгресі братимуть понад 400 представників світового українства. Пройде захід під гаслом Contra spem spero! («Без надії сподіваюсь»). Як наголошується на сайті конгресу, ці Лесині слова найповніше відображають віру двадцятимільйонної української діаспори в краще майбутнє Української держави, незважаючи на серйозні сучасні виклики.
Головною темою ювілейного конгресу стане 80–та річниця Голодомору 1932—33 років. Жертв голодного геноциду учасники конгресу та всі небайдужі вшанують сьогодні біля пам’ятника Тарасові Шевченку.
У рамках заходів відбудуться численні конференції, виставки, презентації відеопроектів та фільмів від діаспори. Зокрема, у рамках конгресу відбудуться виставка сучасних українських художників «Українські акценти» та виставка «У страшному тридцять третьому...», створена на основі документів Центрального державного архіву зарубіжної україністики. Окрім того, всі бажаючі зможуть побачити виставку дитячих малюнків, присвячених Голодомору.
Логічним продовженням цього заходу стане 23–24 серпня IV Міжнародний конгрес «Світове українство як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті: «...землякам моїм в Україні і не в Україні...». Його головною темою буде постать Тараса Шевченка, 200–річчя з дня народження якого відзначатимемо наступного року. До цього конгресу у Львові було презентовано альбом «Світ його привітав», де розповідається про майже 200 пам’ятників Кобзареві на Львівщині. «Автором та упорядником альбому «Світ його привітав» став завідувач музею Тараса Шевченка у Львівському палаці мистецтв Роман Наконечний, — розповідає «УМ» Тетяна Шаленко, голова львівської обласної організації всеукраїнської жіночої організації ім. Олени Теліги. — Автор об’їздив усю Львівщину, вивчаючи народні пам’ятники Кобзареві. Їх унікальність у тому, що встановлювали їх не влада, а місцеві мешканці, в такий спосіб висловлюючи свою повагу Тарасовi Шевченку. Пан Роман розповідав, що в одному селі Пустомитівського району місцеві школярі по черзі прибирають територію біля пам’ятника, а в школі навіть склали список чергових. А в іншому селі покинутий, зарослий сухостоєм пам’ятник нікому не потрібен. Коли пан Роман запитав місцевих дітей, чий це пам’ятник, вони вирішили, що його встановили на честь голови колгоспу. Всі ті історії зібрані в альбомі».
А ТИМ ЧАСОМ...
Вшанують на державному рівні
Президент України Віктор Янукович підписав указ «Про заходи у зв’язку з 80–ю річницею Голодомору 1932—1933 років в Україні», повідомляє сайт глави держави. Указ передбачає створення оргкомітету, який буде проводити у День пам’яті жертв голодоморів жалобні заходи у Києві та в регіонах. Також доручено організувати тематичні виставки архівних документів, фотоматеріалів, витворів мистецтва та літератури та провести у навчальних закладах, військових частинах, закладах культури заходи, присвячені вшануванню пам’яті жертв голодоморів в Україні.
Окрім того, Янукович доручив прискорити будівництво у місті Вашингтон (США) пам’ятника жертвам Голодомору 1932—1933 років.