Несмак некоректності
Трапилось іще переглянути «круглий стіл», підготовлений Першим каналом Польського телебачення, — зустріч українських та польських політиків і громадських діячів, де йшлося про цю болючу і дражливу тему. Українську сторону представляли історик Андрій Портнов та голова Товариства українців Польщі Петро Тима. Польський бік був репрезентований доволі радикально налаштованими журналістами і політиками, переважно другого ешелону. Розмова точилася на позір спокійно, проте не тільки польські діячі, що були господарями і студії, й ситуації, час від часу зривалися на відверто образливі сентенції, а й ведучий, котрий, нібито, мав би втілювати безпристрасність, підкреслено твердо стояв на боці «своїх».
Режисер трансляції уміло вихоплював обличчя українських гостей саме в моменти, коли вони опускали погляди — неначе потупивши очі від визнання своєї причетності до страшного злочину. А захисником України виступив — хоч як це парадоксально! — колишній президент Польщі Александр Кваснєвський. Ведучий був цим відверто заскочений, але на зовсім уже гостру полеміку з гостем такого масштабу все ж не наважився.
Іще одним проявом відвертого несмаку була «історична реконструкція різанини», організована чомусь у гірському селі Радомному на польському Підкарпатті істориком–ентузіастом Мірославом Майковським. Навіть у польських інтернет–блогах з’являлися в’їдливі коментарі на кшталт: а наскільки коректно було б провести, наприклад, подібну реконструкцію страти єврейських в’язнів у концентраційному таборі?
Без права на виправдання
На додаток до «круглого столу», провідний польський телеканал продемонстрував ще й документальний фільм «Було собі містечко», знятий уже кілька років тому по слідах трагічних подій у Киселині, містечку на захід від Луцька, неподалік Торчина. Фільм, що розповідає сумну й важку історію, створено у найкращих традиціях радянського агітпропу: на тлі язиків полум’я виникає портрет Бандери, і голос диктора, що читає закадровий текст, набуває особливо різкої інтонації.
Те, що насправді Степан Бандера всю війну просидів у концтаборі Заксенхаузен, лишається поза межами повідомлення. Образ ворога в уяві глядача малюється так чітко, що й кремлівські політтехнологи могли б позаздрити.
Також прикрим моментом була відверто слабка підготовка українських дипломатів до полеміки з цього делікатного й болючого питання. Звісно ж, визнання вини і каяття за скоєне — справа необхідна і важлива. Та не визнавши свого часу ОУН–УПА учасником бойових дій, українська влада втратила можливість у подальшому наводити переконливі аргументи.
Польську Армію Крайову в часи соціалізму тогочасні ідеологи ПНР теж таврували як ворожу силу, проте вже після падіння комуністичного режиму саме вона виявилася справжньою польською визвольною армією, тим більше, що боролася і проти комуністичного режиму. І ця сама АК брала активну участь в акціях упокорення українського населення в ті далекі роки. Окрім того, на свою користь українські дипломати з певністю могли б навести аргументи щодо руйнування православних церков на Холмщині та Підляшші у 1938 році (про цю варварську акцію польські українці створили цілий інтернет–сайт — Kholm1938.net), про саму концепцію «пацифікації» — умиротворення української меншості в тогочасній Польщі. У пацифікації брали участь державні військові формування, себто держава використовувала армію проти своїх же громадян. Та все це залишилося поза полем обговорення, і в сухому залишку українці залишились винні остаточно і безповоротно.
«Захисник» на боці обвинувачення
Звісно ж, нарікати у цій ситуації маємо насамперед на себе — на роз’єднаний народ, який на Сході вибирає до парламенту тих, хто охоче входить у число 148–ми, на безвідповідальних політиків, котрі спекулюють на болючих і неоднозначних темах, на нерішучість науковців–істориків, чия розмита позиція не дає змоги сформувати остаточну картину тих далеких подій. І ще багато на що. Та все ж відчуття гіркоти не полишає і ще з однієї причини. Щоб пояснити його, можна повторити слова історика Івана Патриляка, який на сторінках «Українського тижня» сказав: «Польща, яка роками твердить про свої адвокатські функції щодо України в європейській спільності, на жаль, сьогодні із захисника перетворилась на обвинувача».
Тож, схиляючи голову перед пам’яттю безневинних жертв, хочеться все–таки, зберігаючи гідність, нагадати, що не все так просто й однозначно у тій складній сторінці спільної історії.