Нещастям завершилось для однієї сім’ї сходження на найвищу точку України. У хлопця, який повертався з батьком з гори, біля підніжжя Говерли влучила блискавка. Як повідомили «УМ» у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, батько вже не міг допомогти дитині. «11 серпня о 15:50 рятувальникам надійшло повідомлення про те, що під час проходження туристичним маршрутом у Рахівському районі, біля підніжжя Говерли, блискавка смертельно вразила 12–річного хлопчика. Тіло загиблого передано працівникам міліції.
«На місці події працювали виконували рятувальники аварійно–рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС України у Закарпатській області», — повідомляє прес–служба ДСНС.
Додамо, що смерть від удару блискавкою трапляється не так уже й рідко. У липнi у Хмельницькій області жінка загинула від ураження блискавкою. Тоді з’ясувалося, що 44–річна жінка працювала на городі серед поля і слухала музику на мобільному телефоні. Блискавка влучила в телефон, внаслідок чого жінка загинула на місці.
Схожий випадок стався на початку літа у Скаржинцях, де 14–річна школярка потрапила під зливу, коли в обід йшла з клубу додому. Вирішила сховатися від дощу під деревом. Блискавка вдарила тоді, коли вона говорила по мобільному. Дівчина померла на місці пригоди.
ПОРАДИ
ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД БЛИСКАВКИ
Як зазначають у ДСНС, ураження блискавкою у літні місяці може становити серйозну небезпеку. Захиститися від блискавок майже неможливо, але знизити ймовірність ураження можна. За статистикою, більшість нещасних випадків, пов’язаних з ударами блискавок, стається у сільській місцевості.
Найчастіше блискавки влучають в окремо розташовані об’єкти (дерево, будівля, копиця сіна). Тому перше правило: не ховайтеся від блискавки під самотніми деревами, високими металевими конструкціями. Краще ховатися в кущах, куди вона ніколи не поцілить.
Другі за небезпекою — вода і береги водойм. Щоб не стати мішенню блискавки, не можна перебувати у воді під час грози, розбивати намет на відкритому березі водойми. А найбезпечніше місце — сухі рівнини, балки між пагорбами.
Під час грози заборонено ховатися біля самотніх дерев; прихилятися до скель і стін; зупинятися на узліссі, біля водойм; ховатися під скельним виступом; бігати і метушитися; пересуватися щільною групою; перебувати біля багаття; зберігати металеві предмети в наметі; використовувати електроприлади в будинку, користуватися мобільним телефоном.
Якщо ж гроза «застала» на відкритому місці, варто присісти навпочіпки, ноги поставити разом, голову схилити до колін. Це найбезпечніше положення тіла.
ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ УРАЖЕННІ БЛИСКАВКОЮ
Не кожне ураження блискавкою смертельне. Людину можна врятувати, якщо вчасно надати першу допомогу.
Якщо поруч із вами опинилася людина, уражена або контужена блискавкою, не бійтеся торкатися її — заряду в тілі потерпілого не залишається.
Основна причина смерті в такій ситуації — порушення діяльності серця і легенів. Тому постраждалому треба робити штучне дихання і масаж серця щонайменше протягом хвилини.