Замість п’яти років у колонії Олексій Навальний відсидів у СІЗО всього неповну добу. Наступного після суду дня головний російський опозиціонер уже прибув поїздом iз Кірова до Москви, де його зустрічали близько 200 прихильників. Ленінський суд міста Кірова, який 17 липня засудив опозиціонера за корупцію (його звинувачено в розкраданні лісу на суму 16 млрд. рублів у часи, коли Навальний був позаштатним радником кіровського губернатора в 2009 році), «передумав» і відтермінував «посадку» на місяць. Мотивація така: підсудний зареєстрований кандидатом у мери Москви, і «взяття його під варту перешкоджає його праву на рівний доступ до виборців».
Чому Путін відпустив свого найдошкульнішого критика? Одні оглядачі вважають, що авторитарний президент забавляється в ігри у демократію. Інші вважають не останнім мотивом гру Путіна на закордонного глядача. Виявляється, оголошення вироку отримало негативний резонанс у діловому світі, наприклад, за повідомленням видання Il Sole 24 Ore, на Московській біржі сталося падіння індексів на 1,3%. «П’ятирічний тюремний термін Навального збентежив московський діловий світ і міжнародне інвестиційне співтовариство, — написала «Файненшл Таймз». — Це черговий негативний фактор для зовнішнього іміджу Росії, який утруднює приваблення Росією інвестицій». В одному рядку з вироком Навальному це авторитетне бізнес–видання згадує і справу Ходорковського, і суд над дівчатами з панк–гурту Pussy Riot.
Ще одна група російських оглядачів схильна вважати причиною такого несподіваного кроку Кремля вибори мера столиці. Мовляв, Навальний їм потрібен для того, щоб легітимізувати вибори, показати ефект виборчої боротьби. Нам видається найближчою до істини думка відомого опозиційного політика Володимира Рижкова, викладена на його «Твіттері»: «Для Кремля, і для самого Собянина (кандидат у мери від влади. — Ред.), важливо, щоб Навальний узяв участь у виборах... Смисл у тому, щоб дати йому можливість узяти участь у виборчій кампанії, завдати йому поразки і тим продемонструвати, що опозиція слабка і непопулярна». Нагадаємо, що соціологи, зокрема з «Левада–центру», прогнозують, що Олексій Навальний набере 8 відсотків голосів, тоді як Сергію Собянину вони пророкують на 30 відсотків більше. Дехто з оглядачів вважає, що Навальному в боротьбі за крісло мера і загалом у політичній боротьбі дуже шкодить його ухил у націоналізм, тоді як Путін постає як «лідер усієї нації».
Сам видатний блогер, вирвавшись на волю, розуміє, що це не надовго. «Можливо, за деякий час настане момент, коли доведеться всім сумувати. Але, поки в нас є хоча б пару місяців для того, щоб боротися, — будемо боротися», — цитує Навального «Голос Америки».
«Поки опозиція не висуне лідера, не заплямованого суперечливою діяльністю у період пострадянської бізнес–анархії і зв’язками з націоналістичними колами, Путіну боятися нічого, — оцінює ситуацію видання «Нувель обсерватер». — Цією «операцією» російська влада показала, що наполегливий «білий лицар» насправді так само продажний, як і всі решта... Операція переслідувала й іншу мету: здійснити політичне вбивство нової зірки російської опозиції».