До серії вибухів, що сталися на території мусульманських мечетей у Бiрмiнгемi, можуть бути причетні два українці, які приїхали на стажування в компанію з виробництва програмного забезпечення Delcam. Як повідомляють представники британської поліції, молодих людей (одному 22 роки, іншому — 25) було заарештовано минулого тижня після того, як в інтернеті опублікували кадри камер зовнішнього спостереження. Українців на них нібито впізнали співробітники згаданої компанії.
Після проведеного допиту молодшого стажера невдовзі відпустили, а старшому наразі інкримінують організацію у червні та липні вибухів у мусульманських храмах одразу в трьох містах — Уолсоллі, Тіптоні та Вулверхемптоні. За щасливим збігом обставин, тоді від закладених саморобних вибухових пристроїв ніхто не постраждав. Більше того, у Вулверхемптоні вибуху взагалі не помітили, адже його наслідки виявили тільки під час обстеження храму через три тижні після «теракту».
Підозрюють у тероризмі затриманих ще й тому, що вибух у тіптонській мечеті прогримів у день похорону барабанщика Королівського стрілецького полку Лі Рігбі, якого у Лондоні вбили два мусульманина–нігерійця. А також із тієї причини, що 25–річного затриманого від суботи підозрюють ще й у нападі на літнього мусульманина, котрий помер по дорозі в лікарню. Це вбивство сталося ще 29 квітня. Представники поліції запевнили, що мають «неспростовні докази вини» затриманого.
Підкреслюючи громадянство підозрюваних, британська сторона ще й досі не надала українським дипломатам жодних даних про стажерів. «Міністерство закордонних справ станом на зараз не може підтвердити особи громадян, затриманих у Великобританії, — повідомив учора директор департаменту інформаційної політики МЗС України Євген Перебийніс. — Це можна зробити лише на основі їхніх паспортних даних, які ми досi не отримали від британської сторони». Українська сторона, повідомив він, також поки не отримала дозволу на відвідання затриманих вітчизняним консулом.
За неофіційною інформацією, британці підозрюють у тероризмі студента Харківського національного технічного університету «ХПІ» Дениса Н. і студента одного з технічних вишів Дніпропетровська Павла Л. Принаймні лише вони кілька місяців тому поїхали від України на стажування в Delcam. «Ми тісно співпрацюємо з цією компанією, і багато наших студентів їде до Британії на стажування, — прокоментував ситуацію ректор ХПІ Леонід Тавожнянський. — Денис виграв конкурс і поїхав на кілька місяців».
Як з’ясувалося, таке право хлопець заслужив завдяки розробці унікального ортопедичного корсета для людей iз хворобами спини. Представники Delcam, які проводили згаданий конкурс, високо оцінили цю розробку і як приз вручили раціоналізатору поїздку на стажування. У свою чергу, Павло поїхав до Великобританії за міністерською програмою, а вже там домовився про участь у програмах Delcam.
Поки британці виступають iз гучними заявами, а представники вітчизняного МЗС утримуються від жодних коментарів через брак інформації, друзі хлопців намагаються захистити їх у соціальних мережах. Дениса називають не антиісламським, а науковим фанатиком, який марив новими винаходами і навряд чи взагалі цікавився тероризмом. А Павла — надто спокійним і тихим, аби той міг зважитися на злочин, в якому його підозрюють.