Учора Шевченківський районний суд Києва закрив справу проти ініціатора врадіївської ходи Василя Любареця, яку було порушено після того, як минулого четверга учасники ходи несанкціоновано розбили наметове містечко на майдані Незалежності. «Судді Наталі Волокитіній довелося закрити справу через відсутність складу адміністративного порушення», — розповів «УМ» правозахисник Денис Овчаров.
У минулому номері «УМ» писала про те, що приблизно 200 осіб iз Врадіївки та обурених міліцейським свавіллям громадян з інших регіонів 18 липня прийшли пішки до столиці, вимагаючи відставки міністра внутрішніх справ Захарченка і докорінної реформи правоохоронної системи. Увечері протестувальники запланували мітинг на майдані Незалежності та почали ставити намети. Акція під назвою «Громадяни України проти свавілля міліції», яку обіцяли зробити безстроковою, завершилася вельми сумно. Спершу до людей прибули працівники «Благоустрою» і попросили прибрати намети, а позаяк протестувальники не відреагували на це побажання, на місці з’явився «Беркут». Штовханина, крики, сутички, «беркутівці» за руки–ноги тягнуть до «воронків» найбільш упертих... Розгін мітингу тривав близько півгодини.
Наступного дня на брифінгу начальник столичного міліцейського главку Валерій Коряк пояснив, що врадiївчани мали дозволену заявку на проведення своєї акції лише до 23.30, а не безстроково. Мовляв, вони не виконали розпоряджень міліції, а «Беркут» діяв професійно і законно. Варто зазначити, що силовий розгін акції почався після восьмої вечора, тобто три дозволені розпорядженнями години мітингарі таки мали.
Того таки дня стало відомо, що суд заборонив проводити будь–які громадські акції на Майдані та й загалом у центрі міста з 20 по 31 липня. «Таке рішення суд аргументував тим, що в ці дні заплановано заходи до 1025–річчя Хрещення Русі», — пояснює депутат від партії «УДАР» Сергій Каплін, який подавав заявку на проведення безстрокової акції протесту врадіївчан. Влада натякає, що до Києва приїдуть високі гості — Путін, патріарх Кирил. Врадіївчани, звісно, своїми наметами «псуватимуть картину» благолєпія і єднання братніх народів у релігійному екстазі.
Та Каплін не вгамувався — і вчора, як повідомила прес–служба «УДАРу», подав позов на дії «Беркута» 18 липня, а також оскаржив постанову про «заборонені до протесту дні» в Окружному апеляційному суді Києва. Нардеп наполягає, що дивним виглядає заборона на акцію терміном iз 20 по 31 липня, якщо урочистості до ювілею Хрещення проходитимуть 27–28 числа. Крім того, Каплін звертає увагу на те, що в ці ж дні на Майдані заплановано зйомки кулінарного телешоу «Майстер–шеф» — акції, яка, погодьмося, теж мало відповідає набожному духу урочистостей на Володимирській гірці.
А ТИМ ЧАСОМ...
Стали відомі результати експертизи, яка чітко підтвердила, що до побиття і зґвалтування Ірини Крашкової причетні всі троє підозрюваних. «Основне наше завдання тепер — у найкоротший термін направити справу до суду», — заявив учора на прес–конференції прокурор Миколаївської області Андрій Курись. Також він запевнив: якщо набереться достатньо доказів, справу про побиття та зґвалтування перекваліфікують за статтею «закінчена спроба вбивства».
У разі, якщо провину міліціонерів буде остаточно доведено, найбільша тяжкість покарання ляже на старшого лейтенанта міліції Євгена Дрижака. Окрім участі у побитті та зґвалтуванні Ірини, офіцер також постане перед судом за неправдивi свідчення та самовільну втечу з чергування у вiддiлку в ніч злочину. Загалом йому загрожує від 15 років позбавлення волі до довічного ув’язнення.