Вибухова хвиля від інформаційної бомби, вкинутої у ЗМІ колишнім співробітником американських спецслужб Едвардом Сноуденом, розходиться все ширшими колами. Зокрема, виявилося, що розвідка США шпигує не лише за власними громадянами. Минулої суботи німецький журнал «Шпігель» повідомив про існування документа, датованого 2010 роком, який свідчить, що спецслужби США підслуховували розмови і читали листування європейських керівників. Зокрема, Агенція національної безпеки США прослуховувала офіси ЄС у Вашингтоні, Нью–Йорку та Брюсселі. Європейський Союз у документі названо «мішенню». Цей документ тижневик отримав від Сноудена.
Офіційний Вашингтон наразі не прокоментував твердження «Шпігеля», але в Європі здійнялася хвиля обурення. Наступного дня, в неділю, інтернет–версія німецького видання повідомила, що редакція має в розпорядженні документи від Сноудена, які свідчать: крім прослуховування офісів ЄС, американські спецслужби прослуховували і переглядали мільйони телефонних розмов і електронних листів громадян у Німеччині. Ще п’ять років тому експерти Євросоюзу з безпеки звернули увагу на те, що сліди багатьох перерваних телефонних дзвінків у офіс організації ведуть до штаб–квартири НАТО в передмісті бельгійської столиці. Там у той час таємно працювали співробітники американської спецслужби. Обсяги прослуховування американськими спецслужбами в Німеччині, згідно з інформацією «Шпігеля», значно перевищують показники в інших європейських країнах і наближаються до рівня Китаю чи Іраку.
Невідомо, яку інформацію могла отримати в результаті цих дій американська розвідка, але деталі щодо позиції ЄС у торговельних та військових питаннях могли бути корисними для тих, хто бере участь у переговорах Вашингтона та урядів європейських країн.
Чільні політики Євросоюзу вимагають роз’яснень, чи справді Агенція національної безпеки США цілеспрямовано шпигувала за структурами ЄС. «Якщо ці повідомлення правдиві, це огидно. Краще б США стежили за своєю розвідкою, аніж за своїми союзниками», — обурюється міністр закордонних справ Люксембургу Жан Ассельборн. Президент Європарламенту Мартін Шульц заявив: «Якщо це правда, то це — величезний скандал. Від імені Європейського парламенту я вимагаю повного роз’яснення і детальнішої інформації від американської влади щодо цих звинувачень». За словами Шульца, якщо документи виявляться правдивими, це матиме «певні наслідки» для європейсько–американських відносин. Наприклад, може загальмувати торговельні стосунки між ЄС та США.
За словами голови комітету Європарламенту із закордонних справ Ельмара Брока, шпигунство набуло таких масштабів, які він «не вважав можливими для демократичної держави». З окремими вимогами пояснень до американського уряду звернулися глави МЗС Франції, Італії та Греції.
Тим часом Едвард Сноуден, який так збурив міжнародну спільноту, як вважається, і досі перебуває в транзитній зоні московського аеропорту «Шереметьєво». Нагадаємо, 23 червня він прибув до Москви з Гонконгу, куди втік після того, як оприлюднив подробиці про таємні програми електронного стеження уряду США за громадянами. Він очікує рішення Еквадору про надання йому притулку.
Еквадор, у лондонському посольстві якого переховується засновник сайту «Вікілікс» Джуліан Ассанж, відмовився від багатомільйонних торговельних відносин зі США і заявив, що не відновлюватиме угоди під тиском та погрозами. Але після телефонної розмови віце–президента США Джо Байдена з президентом Еквадору Рафаелем Корреа глава південноамериканської держави, схоже, вирішив не ускладнювати відносини з американцями ще більше і «відхреститися» від чергового шукача притулку. Корреа заявив, що відповідальність за подальшу долю Сноудена лежить на Росії. За його словами, заяву Сноудена про надання політичного притулку можуть розглянути лише в тому випадку, якщо він опиниться на території Еквадору. n