За повідомленням прес–служби Національного банку, постанова про встановлення граничної суми розрахунків готівкою була схвалена після місяця громадських обговорень: «Гранична сума розрахунків готівкою протягом одного дня між підприємствами становить 10 тис. грн., готівкові розрахунки між фізичною особою та підприємством за товари (роботи, послуги) не мають перевищувати 150 тис. грн. Крім того, фізичні особи між собою за договорами купівлі–продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, можуть розраховуватися готівкою в розмірі не більше 150 тис. грн.».
«Основна мета впровадження обмежень на розрахунки готівкою — збільшення обсягів безготівкових розрахунків та залучення додаткових ресурсів для кредитування економіки. Зростання безготівкових розрахунків збільшить надходження фінансових ресурсів суб’єктів національної економіки в банківську систему та підвищить ліквідність банків, — пояснює заступник голови НБУ Віра Ричаківська. — Скорочення готівкового обігу позитивно вплине на економіку країни. Ми сподіваємося на додаткове зростання ВВП, збільшення кредитування економіки в національній валюті та зниження обсягів готівкової іноземної валюти, яка перебуває поза банківською системою».
Оптимізму Нацбанку не розділяє відомий економіст Андрій Новак, за словами якого постанова дійсно зменшить частку готівкових операцій, але не достатньо: «На 150 тис. грн. не можна купити навіть маленької квартири, не кажучи вже про автомобіль та інші дорогі речі. Тому ефект від цієї ініціативи буде незначний. Якби НБУ справді хотів зменшити готівкові операції та вивести економіку з тіні, то поріг мав би бути хоча б уп’ятеро менший».
Його слова підтримують і банкіри, які хоч і схвалили ініціативу НБУ, але також радять Нацбанку зменшити граничну суму, посилаючись на практику інших країн. Зокрема, в Італії готівкові розрахунки обмежені 1 тис. євро, у Греції — 1,5 тис., у Бельгії — 5 тис. євро.
Також, згідно із затвердженими змінами, усі готівкові платежі, що перевищують граничну суму, проводяться винятково у безготівковій формі через банки або небанківські фінансові установи, які «в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку». В НБУ обіцяють контролювати розміри комісійних, які банки братимуть із клієнтів за безготівкові розрахунки, повідомляє ВВС Україна.