Сенсаційна знахідка українських науковців, якi працювали спiльно з фахiвцями Росiйського географiчного товариства, може «потягнути» на кілька десятків мільйонів доларів: нiмецьке судно «Тотіла», яке затонуло за часів Другої світової війни, «начинене» зброєю і вибухівкою. На борту корабля знайшли свій останній притулок двi тисячі солдатів німецької армії. На багатьох iз них добре збереглася військова амуніція.
«Тотілу» ми знайшли за допомогою гідролокатора на глибині близько ста метрів, де панує суцільна темрява, — розповів капітан «Миколаєва» Гай Юрченко. — Наше судно оснащене надчутливою технікою, яка дозволяє створювати тривимірну модель великих предметів на дні».
Історія загибелі цього судна добре відома. 9 травня 1944 року з румунського порту Констанца вийшли два великi військовi кораблі — «Тотіла» і «Тея». Обидва теплоходи рухалися в оточенні кількох захисних барж. Основним завданням каравану мала стати евакуація оточених і відтиснутих до моря нiмецьких солдатів. У Севастополі, біля мису Херсонес, кораблі стали на якір і взяли на борт максимально допустиму кількість людей. Однак коли караван ліг на зворотний курс, у небі з’явилися радянські штурмовики. Снаряди суцільним вогнем пройшлися по палубі «Тотіли», один iз них розвернув його носову частину, що й стало причиною загибелі корабля. Теплохід затонув за 20 хвилин.
«Як правило, занурюватися на таку глибину водолази не ризикують. Усі пошукові роботи проводять за допомогою батискафів і телекерованих апаратів. Але тут — особливий випадок! — веде далі Гай Юрченко. — Наші водолази Євген Комков та Олексій Байструченко не тільки обійшли весь контур затонулого корабля, але навіть змогли пробратися всередину і на власні очі побачити знаряддя, встановлене на судні, а також останки тіл».
Під час дослідження не обійшлося без містики: кілька разів у водолазів відмовляло обладнання, виходили з ладу прилади підводного освітлення, і підводники були змушені якось орієнтуватися в умовах непроглядної темряви. Євген Комков запевняє, що, коли згасли ліхтарі, він iз товаришем бачив на борту затонулого корабля дивні спалахи світла і тіні, яким неможливо дати раціональне пояснення.
Вчені пов’язують ці таємничі явища з недоброю репутацією підводного «гостя». Адже затонулий теплохід мимоволі став об’єктом, що несе загибель судам, які проходили в цій частині акваторії Чорного моря. «Робота, яку виконали водолази науково–дослідного судна «Миколаїв», має величезне значення для забезпечення безпеки мореплавання цивільних суден», — каже начальник відділу інформаційного забезпечення Чорноморського флоту Росії В’ячеслав Трухачов. Тепер місце виявлення «Тотiли» на картах позначать як потенційно небезпечне для судноплавства.