Надати допомогу Україні в реконструкції вежi вже погодилася група вчених з Австрії, Німеччини та Росії. Після капітального ремонту миколаївську водонапірну планують подавати до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Унікальна гіперболоїдна конструкція з ажурного металу вже більше ста років є окрасою Миколаєва. Однак її ремонт виявився не під силу сучасним місцевим інженерам. Адже при створенні каркаса взагалі не використовувався зварювальний апарат — такої технологiї на той час просто не iснувало! Ось і виходить, що відновити пам’ятник індустріальної архітектури можна тільки за оригінальними технологіями.
«Шуховська» водонапірна вежа в Миколаєві — мініатюрний «близнюк» Ейфелевої вежі в Парижі й «рідний брат» Шаболовської телевежі в Москві, — розповідає професор Університету Інсбрука Андрій Кутній. — Особливістю вежі є її гіперболоїдна конструкція, яка, незважаючи на свою уявну кривизну, складається з цілком прямих балок».
Нинi для порятунку миколаївської вежі розроблено проект «Інженерне мистецтво раннього модерну. Стратегії Шухова в проектуванні легких металевих конструкцій». Проект фінансується Міжнародним Шуховським фондом, а це означає, що для міського бюджету Миколаєва реконструкція вежі не стане тягарем. Проблема в тому, де знайти робітників, які зможуть реконструювати об’єкт, не використовуючи сучасні технології і зварювальні роботи.
«Інтерес учених iз різних країн світу до водонапірної вежі в Миколаєві цілком пояснюється тим, що вона — єдина у світі, де збережена геть уся інфраструктура, навiть дієздатні підключення до водомережі, — пояснює директор комунального пiдприємства «Миколаївводоканал» Василь Тельпіс. — Більше 60 років «Шуховська» водонапірна вежа була однією з основних споруд миколаївського водогону, яка забезпечувала населення водою з підземних джерел».
Особливо цікавою є підземна частина вежі. Вже більше 10 років — це улюблене місце для миколаївських дигерів і любителів екзотичних вражень. Спустившись в один iз люків, можна знайти низку підземних галерей. По суті — це справжній музей під землею, що зберігає реліквії столітньої давнини.
За словами Василя Тельпіса, після виконання ремонтних робіт вежа стане частиною Музею комунального господарства просто неба.