Уже 152 роки, як дата 22 травня є для українців днем особливим. Саме цього дня 1861 року прах Тараса Григоровича Шевченка було перепоховано в Україні. І хоч день шевченкової смерті датується 10 березня, та для багатьох його співвітчизників i нащадків 22 травня — день не менш важливий, адже спочивати в українській землі у рідному Каневі було останньою волею патріарха. Виконати заповіт Шевченка, втім, виявилось не так просто: лише через 58 днів після поховання царський уряд дозволив викопати і переправити домовину з поетом до України, а сам процес перевезення тривав довгі два тижнi.
Сьогодні в Каневі в Успенському соборі вiдбудеться урочиста літургія, після якої традиційно пішою ходою люд рушить до Чернечої гори. Там, на могилi Кобзаря, теж пройде поминальна молитва та відбудеться мітинг iз виступами творчих колективів.
Як розповіли «УМ» у міській раді Канева, цього року програма вшанування пам’яті Кобзаря не відрізнятиметься від попередніх. Як i минулорiч, не відвідає заходи і Президент Віктор Янукович. Досi всi Президенти України 22 травня приїздили до Канева, аби вклонитися могилi Шевченка (за нечисленними винятками, коли, наприклад, глава держави мусив вирушити з термiновим закордонним вiзитом).
Тим часом у Луцьку та в низці інших міст держави, зокрема i в Києвi, відбудуться Шевченкові читання.
«Ми проводимо читання в рамках кампанії Всеукраїнського комітету з захисту української мови, філію якого плануємо відкрити у Луцьку», — розповіла «УМ» прес–секретар громадської організації «Національний Альянс» Юлія Грищук. За її словами, організатори також зніматимуть на відео, як звичайні перехожі читатимуть вірші Шевченка, — для популяризації української мови.