Реверсні поставки газу з Європейського Союзу в Україну цілком законні. Про це заявив єврокомісар із питань енергетики Гюнтер Оттінгер в інтерв’ю агенції «Інтерфакс–Україна», коментуючи звинувачення «Газпрому» на адресу України про незаконність таких поставок.
Раніше голова правління «Газпрому» Олексій Міллер вже заявляв, що схеми, організовувані Україною для отримання газу в Європі, «нагадують шахрайські». А ще через кілька днів, напередодні травневих вихідних, офіційний представник «Газпрому» Сергій Купріянов обурився, що організатори «всяких непрозорих, так званих реверсних схем» поставок природного газу з Європи до України не відреагували на цю критику. «Мабуть, сказати нічого», — констатував Купріянов, назвавши фізичний реверс транзитного російського газу а Україну неможливим, «оскільки для цього немає окремого газопроводу». «Може йтися тільки про якісь паперові непрозорі операції, із законністю яких треба розбиратися. Якщо для віртуального реверсу використовується наш транзитний газ — це пряме порушення, за яке доведеться відповісти», — наголосив Купріянов, зазначивши, що «такі речі перевіряються і доказові — у нас уже є досвід залучення незалежних моніторингових компаній для контролю за операціями з нашим газом в Україні. Ми впевнені, що серйозні європейські компанії не братимуть участі в сумнівних газових угодах з Україною, в яких використовується «газпромівський» газ, який «Нафтогазу» не належить».
Водночас, за словами Гюнтера Оттінгера, з точки зору європейського законодавства, «в рамках ЄС і Енергетичного співтовариства газ може текти вільно. Ніщо не заважає державам–членам Євросоюзу встановити фізичні двонаправлені потужності з країнами –не членами ЄС і продавати газ за межами ЄС», — наголосив єврокомісар.
І віртуальні потоки, за його словами, також цілком відповідають правилам Європейського Союзу й Енергетичного співтовариства, оскільки є «одним із способів оптимізації поставок і торгівлі газу в рамках внутрішнього ринку ЄС і Енергетичного співтовариства і можуть реалізовуватися як свопи між різними покупцями».
Як приклад Оттінгер навів аналогічні поставки в Польщі на трубопроводі Ямал—Європа. І наголосив, що Євросоюз і далі наполягає на тристоронньому форматі газотранспортного консорціуму з управління українською ГТС, оскільки це «в інтересах усіх зацікавлених сторін — Києва, Москви і Брюсселя».
«Із 138 мільярдів кубометрів газу, експортованих у Європу 2012 року, близько 84 мільярдів кубометрів пройшли транзитом через Україну. Тому ми повинні всі разом обговорити стурбованості кожної зі сторін і намагатися знайти оптимальні, взаємовигідні рішення, ніж та чи інша сторона просуває двосторонній підхід, який виключає одну із зацікавлених сторін», — наголосив єврокомісар.
Також Оттінгер прокоментував висловлювання російського прем’єра Дмитра Медведєва про те, що Москва може взяти участь у тристоронньому консорціумі з управління українською ГТС, якщо Київ відмовиться від правил ЄС у галузі енергетики. «Ми вважаємо, що правила, які в даний час імплементує Україна в контексті її членства в Договорі про Енергетичне співтовариство, дозволять створити відкритий, прозорий і конкурентний енергетичний ринок в Україні», — наголосив представник Брюсселя.
Тим часом міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький учора на брифінгу в Брюсселі після участі в «круглому столі» щодо розвитку газового ринку України заявив, що з 15 травня буде запущено тестовий режим реверсних постачань газу через Словаччину, що стало можливим, у тому числі, завдяки допомозі єврокомісара Гюнтера Оттінгера.