Уже вдруге у Молодіжному парку безслідно зник пам’ятний знак воїнам Української повстанської армії, встановлений патріотично налаштованими ентузіастами двадцять років тому. Як повідомив народний депутат, голова Харківського відділення ВО «Свобода» Ігор Швайка, камінь iз пам’ятним написом вивезли за допомогою важкої техніки, оскільки на землі залишилися сліди від трактора чи екскаватора.
Патріотично налаштованих харків’ян особливо обурив той факт, що вандали працювали вночі буквально за сто метрiв від районного відділення міліції, але правоохоронці чи то «проспали» чи, можливо, зумисне не побачили крадіїв. На знак протесту представники Молодіжного націоналістичного конгресу (МНК) провели біля обласного управління МВС пікет, вимагаючи негайного розслідування резонансної справи. «Пам’ятний знак УПА внесений до державного реєстру пам’яток, — прокоментував ситуацію голова харківського відділення МНК Андрій Руденко, — тож це не просто чиїсь хуліганські дії, це — кримінальний злочин. І винні мають відповісти перед законом».
Утім знайти і покарати винних виявилося не так уже й просто, оскільки поки що ніхто з харківських ідейних противників УПА не зізнався у скоєному. Міські чиновники, на яких впала перша тінь підозри, вже виступили із заявою, в якій «відхрестилися» від акту вандалізму, а заодно наказали правоохоронцям приставити вартових до всіх обелісків та меморіалів часів Другої світової війни. На їхню думку, націоналісти на знак помсти можуть поглумитися саме над цими пам’ятниками.
Не взяв на себе відповідальність за зникнення каменя і голова громадської організації «Оплот» Ігор Жилін, який веде у Харкові відкриту війну проти героїзації УПА. В інтерв’ю ЗМІ він заявив, що не приховує своєї радості з приводу зникнення пам’ятного знака, але не є прихильником незаконного демонтажу пам’ятників як таких. Відреагували на закиди на свою адресу вже й правоохоронці. «Наскільки я знаю, саме співробітники міліції першими встановили факт зникнення цього каменя, — сказав заступник начальника Харківської обласної міліції. — Тому немає підстав пред’являти претензії працівникам міліції: ті слідчі дії, які наразі проводяться, відповідають закону і, думаю, матимуть реальний результат».
Як «УМ» уже повідомляла, вперше пам’ятний знак воїнам УПА зник у Молодіжному парку 20 грудня 2006 року. Тоді відповідальність за цей вчинок узяли на себе члени Євразійської спілки молоді, які закопали камінь неподалік від місця, де він був встановлений. Через два роки по тому скандал навколо цього пам’ятного знака виник завдяки тодішньому меру, а нині — голові облдержадміністрації Михайлу Добкіну. Він публічно звернувся до свого івано–франківського колеги з пропозицією обміняти ідейно чужий, з його точки зору, камінь на місцевий пам’ятник Леніну. Але тоді «заради збереження політичного спокою» ці наміри не були реалізовані.
Члени МНК уже повідомили, що оголосять збір коштів на встановлення нового каменя, якщо старий не знайдуть.