Доленосне рішення шляхом відкритого голосування ухвалили на сесії селищної ради Новоолексіївки. Присутні в залі засідання зустріли його оваціями, адже тутешні кримські татари стали першими з–помiж своєї нацменшини в Україні, хто офіційно домігся визнання своїх прав, відповідно до Закону про регіональні мови. Навіть у Криму, на історичній батьківщині кримських татар, де проживає 250 тисяч носіїв мови, такий закон поки що не ухвалено.
Це нововведення у прямому сенсі вельми дорого коштуватиме керівництву регіонального Меджлісу. Понад 60 тисяч гривень зі скарбниці витратять на виготовлення нової документації та встановлення табличок на державних установах із назвою вулиць двома мовами — регіональною та державною.
Боротьба за кримськотатарську мову, якою в Новоолексіївці розмовляє майже чотири тисячі мешканців, тривала довгих вісім місяців. Ініціативу кримських татар підтримав і глава Генічеської райдержадміністрації Сейтумер Німетуллаєв.
Як розповів «УМ» голова регіонального Меджлісу в Херсонській області Асан Алієв, про експансію кримськотатарської мови на півдні України не йдеться хоча б тому, що вона вже давно перебуває у списку ЮНЕСКО як така, що зникає: «Хочу підкреслити, що кримські татари не збираються обмежувати інтереси інших національностей. Це лише законний спосіб зберегти нашу мову і нашу культуру».
За його словами, довгий час існувало протистояння між їхньою організацією та місцевими чиновниками, багато з яких серйозно боялися втратити своє робоче місце, якщо не знатимуть кримськотатарську мову. Це не так, переконує Асан Алієв. А на майбутнє навіть планується ввести у штат селищної ради нову посаду спеціаліста з міжнаціональних питань.
Своїм головним досягненням керівництво регіонального Меджлісу в Новоолексіївці вважає офіційну підтримку в Міністерстві освіти. Це дозволить ввести у школах додаткові уроки кримськотатарською: «Рідна мова» і «Буквар».
У Херсонській області проживає близько 10 тисяч кримських татар, iз них майже 7 тисяч — в Генічеському районі. «Не секрет, що бiльшiсть iз нас хотіли б повернутися на свою історичну батьківщину — до Криму, але для цього треба отримати ділянки під будівництво житла», — додає Асан Алієв.