Гомеопатія існує більше 200 років. Наразі цей метод переживає «друге народження». Про його особливості розповідає кандидат медичних наук, президент Асоціації гомеопатів України, засновник і керівник Гомеопатичної клініки і аптеки Попових у Києві Антон Попов.
— Антоне Володимировичу, де і як виникла гомеопатія?
— Цей напрямок у медицині з’явився понад 200 років тому. Її засновник — німецький лікар, учений і природодослідник Самюель Ганеман довів, що речовини, які викликають хворобливі прояви у людини, в сильно зменшеній дозі мають здатність лікувати. Засновник Київської гомеопатичної школи Дем’ян Попов розробив свій оригінальний напрям на основі класичних принципів. Діти й онуки продовжують його справу. Моя лікарська діяльність розпочалась із 1984 року.
— Які головні принципи гомеопатії?
— Індивідуальне призначення ліків кожному пацієнту. Гомеопатія не веде «війну з хворобами», а намагається розібратися в їх причинах і відновити захисні й регуляційні механізми організму. Для вдалого призначення лікар–гомеопат вивчає всі прояви захворювання, враховує діагноз, історію життя пацієнта, його спадковість, психологічний стан, умови роботи та побуту. Звичайно, пацієнт має робити аналізи й обстеження. Гомеопатична медицина більш відверта, з більшою пошаною ставиться до прав і свобод хворої людини. Робота гомеопата нагадує прискіпливе розслідування у з’ясуванні причини хвороби — від біохімічних досліджень до психоаналітики. Звісно, такому фахівцю потрібні різноманітні знання, досвід, інтуїція. Тому кількість високопрофесійних гомеопатів у всьому світі доволі мізерна.
— Гомеопатію іноді плутаюсь з народною медициною чи фітотерапією. Яка суттєва відмінність між ними?
— Це окремі напрями. В гомеопатії теж використовують багато рослин, але й природні мінерали, хімічні з’єднання, препарати з тварин, гормони, антибіотики, навіть бактерії та віруси. Зазначу, що всі гомеопатичні ліки виготовляють особливим способом — шляхом потенціювання.
— Які захворювання можна лікувати гомеопатією, а які — ні?
— Звісно, гостру хірургічну патологію треба оперувати. Є невідкладні ситуації, тяжкі захворювання, де не можна замінити життєво необхідні ліки гомеопатією, але і там вона може бути додатковим засобом лікування. Гомеопатія має найбільший сенс у терапії хронічних захворювань. Це запальні, алергійні, ендокринологічні хвороби, неврози, фобії, вегетативні розлади тощо. Поширена думка про те, що гомеопатією треба лікуватися довгі місяці, не відповідає дійсності. Головне — правильно підібрати ліки.
— Чи можна приймати інші препарати?
— Гомеопатію можна поєднувати з будь–яким методом терапії. Дійсно, чимало хворих уже не можуть жити без знеболювальних чи гормонів. Гомеопатія дає шанс зменшити дозу звичайних ліків, у тому числі гормонів, приборкати їхню побічну дію, іноді вдається уникнути операції. Але це має відбуватися під наглядом професійних фахівців.
— Які послуги надає клініка «Гомеопатія від Попових»?
— Докладно про це інформує сайт www.homeopat.org.ua. Зокрема, гомеопатичне лікування хронічних і деяких гострих захворювань з використанням сучасних методів діагностики. Рекомендації щодо здорового способу життя, дієтології, нагляду за розвитком дітей. Пацієнти відразу після консультації отримують необхідні ліки.