Нинішній рік для французько–німецької дружби особливий, ювілейний. 50 років тому, 22 січня 1963–го, керівники двох держав Конрад Аденауер і Шарль де Голль уклали унікальний договір, який започаткував тісну взаємодію не лише між урядами двох країн, а й на рівні шкіл, вищих навчальних закладів, підприємств тощо. Круглу річницю Єлисейського договору відзначали не лише в країнах–учасницях, а й поза їх межами. Не оминула цієї дати й Україна. Організаторами святкування виступили школярі й викладачі київських шкіл №20 та №14 із поглибленим вивченням, відповідно, французької і німецької мов. Участь в урочистостях, що відбулися минулої п’ятниці, взяли й очільники дипломатичних місій Німеччини і Франції в Україні, Надзвичайні і Повноважні посли Крістоф Вайль та Ален Ремі.
«Те, що я побачив, неможливо передати словами»
«Ініціатором заходу була Ольга Руденко, директор французької школи, — розповіла «УМ» директор німецької школи Лариса Ковальська. — Ми з новим послом Німеччини ще не мали змоги скоординуватися, щоб домовитися про таку зустріч. Натомість пані Ольга вже давно спілкується з послом Франції, паном Аленом Ремі, тож їй і спало на думку організувати таку зустріч, присвячену Єлисейському договору. І тоді вже ми разом почали активно готуватися до відзначення цієї річниці».
«Після такого гостинного прийому і цікавої концертної програми захотілося якомога частіше зустрічатися і спілкуватися зі школярами», — відзначив по завершенні зустрічі посол Німеччини в Україні Крістоф Вайль.
Учні підготували програму з двох частин – наукової та культурної. У першій школярі демонстрували рівень знання мов і показували презентації на тему Єлисейського договору. Також було організовано «круглий стіл», під час якого діти обговорювали перспективи відносин між Німеччиною, Україною та Францією. Культурна програма складалася з хореографічних, вокальних і театральних номерів. Посли були вражені підготовкою школярів, адже більшість номерів розкривали німецьку та французьку культури.
«Те, що я побачив сьогодні, просто неможливо передати словами. Діти показали не лише відмінне знання мови (до речі, вимова у них дуже хороша), а й знання німецької культури. Я вже давно такого не бачив», — зізнався в коментарі «УМ» пан Вайль.
Німецький посол також розповів про програму між Україною та ФРН, завдяки якій українські випускники мають змогу навчатися в Німеччині. Йдеться про надання найкращим учням школи сертифікатів, які свідчать про досконале знання мови і надають можливість працювати або навчатися у ФРН.
«У нас дуже добрі стосунки з німецьким посольством. Наші діти можуть одержати мовний диплом, який надає змогу без підготовчих курсів вступати в німецькі виші. Також існує програма стипендій, за допомогою яких абітурієнти можуть безкоштовно навчатися в Німеччині, проте учні одержують їх не дуже часто. Цього року, завдяки підтримці німецького посольства, у нас у школі є стипендіатка, яка отримала безкоштовну медичну освіту в Німеччині» відзначила Лариса Ковальська.
«Якщо звільнять Тимошенко, угоду про асоціації з ЄС буде підписано»
Ален Ремі у своєму виступі наголосив, що Єлисейський договір свого часу став важливим етапом у дружніх стосунках між Німеччиною і Францією. Він допоміг усвідомити, що співпраця між цими країнами — різностороння. Тому, за словами французького амбасадора, Україні не варто зволікати з підписанням Угоди про асоціацію з Євросоюзом, оскільки Європа покладає великі надії на розвиток та майбутню інтеграцію нашої держави в ЄС.
Посли відзначили, що Європа дуже схвально зустріла звільнення Юрія Луценка, але цього замало. «Звільнення пана Луценка стало дуже важливим кроком України до співпраці з ЄС. Коли німецький міністр Гідо Вестервелле отримав телефонний дзвінок із цим повідомленням від глави вашого МЗС Леоніда Кожари, німецька сторона дуже зраділа такому рішенню, — розповів «УМ» Крістоф Вайль. — Проте ми відразу зазначили, що потрібні й подальші кроки для того, щоб у листопаді угоду все–таки було підписано. Це стосується і тих законів, які Україна має ухвалити цього року. А одне з найголовніших питань — це звільнення пані Тимошенко. І я дуже сподіваюся, що Верховна Рада все–таки нарешті збереться і почне нормально працювати».
Пан Ремі підтвердив, що звільнення Луценка та Філіпчука — дуже важлива частина тієї роботи, яку мала виконати Україна, і все це буде відображено в доповіді місії спостерігачів від Європарламенту Пета Кокса й Александра Квасневського наприкінці квітня. Проте Європа чекає рішення щодо Тимошенко. І українській стороні варто зрозуміти: якщо це рішення буде ухвалено, особливих проблем щодо підписання Угоди про асоціацію не виникне. «В іншому разі на нас чекатимуть дуже складні дискусії восени цього року», — зауважив Ален Ремі.
Після відповідей на запитання школярів пп. Вайль та Ремі подякували за теплий прийом і подарували підліткам футбольні м’ячі та книжки про Єлисейський договір трьома мовами: українською, французькою і німецькою. «Якщо українські діти й надалі матимуть такі таланти і розвиватимуться в такому напрямі, їхнє місце має бути тільки в Європі. Майбутнє України будується саме тут», — висловив переконання посол Франції.