Кухня варварів

21.07.2004
Кухня варварів

      Барбекю, якщо перекласти дослівно, означає «варварське». Ще в ті часи, коли люди харчувалися мамонтятиною, вже користувалися методом барбекю, звісно, не знаючи цього красивого слова. Льодовиковий період вніс свої корективи, і людство перейшло на інші види м'яса, проте спосіб приготування його залишився незмінним — запікали на вогні, з'їдали ще гарячим, з приємним запахом диму.

      Через віки нащадки первісних людей раптом вирішили долучитися до кулінарних першоджерел і повернулися до примітивного способу приготування їжі, правда, додавши до нього новітні «навороти» у вигляді пристроїв для запікання м'яса. На сьогодні таких пристроїв термічної обробки тваринної плоті на свіжому повітрі неймовірна кількість — від саморобних зварних конструкцій до сліпучої дорогої імпортної розкоші. Барбекю часто обходиться без вертела, в деяких конструкціях його заміняє друга решітка, якою м'ясо притискають до першої і в такому вигляді перевертають, щоб обсмажити другий бік. На Заході м'ясо переважно маринують у кетчупі з посіченою цибулею, а не в оцті чи вині, як у нас. Проте рецептів маринадів теж багато, до кожного продукту — свій. Телячий ошийок, баранячі реберця чи лопатки, свиняче стегенце, язики — усе це якнайкраще підходить для приготування барбекю. Якщо ж прихопити із собою відповідні кожному продукту вина чи міцніші спиртні напої, різноманітні овочі та фрукти, зелень — свято живота вам забезпечене.

      Проте помиляються ті, хто вважає, що барбекю — це винятково м'ясні страви. На грилі можна готувати й птицю, і рибу, й овочі.

      Який-небудь зануда скаже: «Ну для чого марудитися з різними причандалами, пхатися невідомо куди, коли можна купити готову курку-гриль і затишно влаштуватися на кухні, а ще краще — біля телевізора». Зануда — так, але ж не ми. Хіба може зрівнятися тісна кухня з лісовою галявиною, берегом річки чи квітучим лугом, а телевізор — із живим спілкуванням з друзями. Поки дівчата накривають «поляну», хлопці розкладають багаття, встановлюють мангал, чаклують над м'ясом. Свіже повітря поволеньки наповнюється спочатку пахощами димку від ватри, а згодом — ароматом свіжопідсмаженого м'яса. Ось воно — смачне життя! Все, далі писати не можу — не встигаю ковтати слинки, а шлункове соковиділення вже йде повним ходом, тому лише запропоную вашій увазі кілька рецептів страв для барбекю.

 

Курячі стегенця

      Інгредієнти: 8 курячих стегенець, по 3 ст. л. насіння кунжуту та борошна, 100 г паніровки, 6 ст. л. тертого сиру, перець, сіль, олія, 2 яйця.

      Приготування: стегенця вимити і обсушити. Перемішати паніровку із сиром і кунжутом. Посолити і поперчити борошно. Збити яйця. Обваляти стегенця в борошні, вмокнути в яєчну масу і обваляти в паніровці. Поставити стегенця на 30 хв. у холодильник. Змазати решітку гриля олією і смажити м'ясо 30-40 хв.

 

Перець із бринзою

      Інгредієнти: 8 стручків солодкого перцю, 1 пучок різної зелені, 400 г сиру «Фета» в олії (можна використати звичайну бринзу), перець, сіль.

      Приготування: зрізати «кришечку» в перцю, але не відділяти її до кінця. Видалити насіння. Зелень посікти. Сир відкинути на друшляк, потім розім'яти виделкою, перемішати із зеленню і поперчити. Наповнити стручки отриманою масою. Намазати їх олією із сиру і обсмажити на грилі 3-5 хв.

 

Риба-гриль

      Інгредієнти: 4 форелі, сік з одного лимона, сіль, перець, 5 гілочок розмарину, кмину і шавлії, 100 г олії.

      Приготування: рибу помити, почистити, полити лимонним соком зовні і всередині, поперчити, посолити. Зелень дрібно посікти і змішати з частиною олії. Нафарширувати рибу зеленню, змазати олією і маринувати 15 хв. Насадити на шампури і обсмажувати на грилі, часто змащуючи олією.

 

М'ясо з червоним вином

      Інгредієнти: 700 г волової вирізки, 1 лимон (нарізати часточками), 1/4 склянки червоного сухого вина, 1 ст. л. гострого томатного соусу, 1 ст. л. томат-пасти, 1 ст. л. гірчиці, 1 ст. л. оцту, 1 ст. л. розмарину, 1 зубчик часнику (вичавити часникодавкою)

      Приготування: зготувати маринад, перемішати всі інгредієнти. Вирізку поклати в миску і залити маринадом. Поставити в холодильник на годину. Вийняти м'ясо з маринаду, покласти на гриль і смажити до готовності. Один раз перевернути. Тонко нарізати м'ясо і подавати з часточками лимона.

  • Кріпчик-петрушка кучерявляться

    Ще свіжі зимові спогади про морозні вітряні дні, коли великою насолодою було зігрітися тарілкою гарячого борщику зі сметаною. Господині урізноманітнювали цю насолоду замороженим щавлем, законсервованою заправкою для борщу, заготовленими з осені чи купленими в магазині бурячками. >>

  • Поласуємо полуничкою

    Найочікуваніший «смачний» сезон — це все-таки полуничний. Думаю, мало хто не погодиться зі мною, що полуниця — це не просто ягода, це ціла історія: весна в розпалі, відпустки на носі і навіть повернення з роботи додому — особливе: обов’язково з пакетиком запашної червоної ягоди. >>

  • Від кулешу і ніг не поколишу!

    Про користь кулешів, про яку я і так, утім, знаю, цього разу наслухалася від бабусь на лавочці. А народні рецепти — перевірені часом і, як правило, доступні. Тож готуємо. >>

  • Лимонадна прохолода і насолода

    Уже майже літо, а це означає, що ми знову шукатимемо затінки, холоднi страви і прохолоджувальнi напої. Лимонади — прекрасний засіб для втамовування спраги, охолодження організму і вітамінізації, як кажуть, три в одному. Отож за роботу! >>

  • Сонце в цеберку!

    «Сонце в цеберку» — саме так назвав своє знамените варення з кульбаб Микола Канішевський, відомий нам як телепродюсер, перший віце-президент Національної телекомпанії України, ведучий телевізійних програм («Вісті тижня» та інших цікавих проектів). >>

  • Знімаю капелюха

    От так і незчулися, як перша їстівна зелень, обдарувавши нас весняними вітамінами, відбуяла, і на зміну їй для багатьох несподівано приходять... грибочки. Це і ви помітите, коли зайдете в лісопосадку чи хвойний ліс подихати цілющою хвоєю, а додому повернетеся з торбинкою тугеньких маслючків. >>