Пізньої осені нас наздоганяє депресія, ранньої весни — авітаміноз. Для другого — саме час, я втікаю від нього з упаковкою вітамінів і ... домашньою випічкою. Усі поради зі здорового харчування включають таку: якщо хочете з’їсти десерт, випічку, солодке, приготуйте його самі вдома. По–перше, це буде із хороших продуктів і без шкідливих Е–шок, а по–друге, їстимете невеликими шматочками — ви ж не мазохістка, щоб щодня випікати в промислових масштабах. Домашня випічка — це бонус, свято, яке пахне на всю хату і славить господиню. Я інтуїтивно вибираю з тисяч рецептів прості і швидкі, бо не готова покласти на кухонні справи великий шмат свого життя.
Про гріховно смачне
Пиріг з яблуками та сиром маскарпоне. Чотири яйця збити з дрібкою солі та 150 г цукру до світлого кольору. 250 г ніжного кремоподібного маскарпоне, рецепт якого винайшли в Італії, розтерти ложкою, додати 2–3 столові ложки яєчної суміші, перемішати до однорідного стану, додати решту яєчної маси і акуратно змішати. 250 г борошна просіяти через сито, перемішати його з 16 г розпушувача для тіста і пакетом ванільного цукру, додати у маскарпонно–яєчну масу і перемішати. Залишилося почистити і нарізати кубиками 400 г яблук та весело вмішати їх у тісто. Духовку розігріти до 180 градусів, форму застелити пергаментним папером і залити тістом (пам’ятаєте, що силіконова лопаточка підбирає з миски усе до краплі?). Рекомендований час приготування — 40–50 хвилин. Я пробую тісто зубочисткою через 30 (усе залежить від діаметру форми і відповідно товщини пирога). Готовий пиріг посипати сумішшю цукрової пудри та кориці.
Біскоті. Мій син любить це печиво ще й тому, що це єдине «санкціоноване» печиво, яке можна і потрібно вмочати у чай чи каву, а він намагається туди вмочати навіть київський торт. Біскоті — традиційне італійське печиво, дуже сухе і хрустке (від bi — двічі, scottare — пекти), його запаси брали моряки у довгі рейси, відтак зберігатися воно може в скляній, щільно закритій банці досить довго. Востаннє я бачила біскоті в київській мережі «Арома», а потім зайшла в іншу мережу — інтернет — і на сайті кулінарного блогера Ніки Білоцерковської (http://belonika.livejournal.com) відшукала ідеальний рецепт біскоті, який вдається з першого разу. Перед тим, як братися до тіста, в розігрітій до 160 градусів духовці підсмажте 150 г мигдалю, а коли прохолоне — посічіть горіхи на крупні шматки. Змішайте в мисці 400 г борошна, чайну ложку солі, чайну ложку розпушувача для тіста і 200 г дрібного білого цукру. Збийте в іншій мисці 3 яйця, жовток четвертого із чайною ложкою ванільної есенції і столовою ложкою води, і з’єднайте «суху» частину тіста, тобто борошно, із «мокрою», себто яйцями, тісто вимішуйте руками, воно буде щільне — і так треба. Додайте в тісто посічений мигдаль і 50 г сушеної журавлини або світлих родзинок, гарно розмішайте і розділіть масу на три рівні частини. Із кожної на столі, притрушеному борошном, розкачайте «ковбаски» шириною приблизно 4 см. Деко змастіть маслом і присипте борошном, викладіть «ковбаски» і змажте збитим білком. У розігрітій до 180 градусів духовці випікайте біскоті 30–35 хвилин до твердої шкірочки. Потім треба вийняти «ковбаски», а коли охолонуть, нарізати гострим ножем упоперек скибочками приблизно 4 см завтовшки, розкласти на деко знову і залишити в гарячій духовці на 10 хвилин. Італійці, до речі, їдять біскоті з десертним вином, — ось так.
Шоколадний торт «Два горіхи» — випічка без борошна. Він гріховно смачний, чудово «гуркотить» на святкуваннях днів народжень або «святах душі». Отже, дві плитки гіркого чорного шоколаду поламати на шматки і разом із 200 г волоських горіхів і 200 г мигдалю подрібнити в блендері, але не на борошно, а на крихти середнього розміру — тоді в торті зубам буде приємно знаходити дрібні шматочки горіхів. 120 г цукру розтерти зі 125 г м’якого масла до консистенції світлого крему, ввести по одному 6 жовтків, розмішати, а потім обережно вмішати туди горіхи з шоколадом. 6 білків збити окремо в густу піну і обережно додати до тіста, не надто сильно перемішуючи, щоб у тісті залишились пухирці повітря. Духовку попередньо розігріти до 180 градусів, форму змастити маслом, викласти в неї тісто і запікати 35–45 хвилин. Коли прохолоне, можете потрусити зверху дрібно потертим шоколадом.
За принципом «усе, що є під рукою»
Я прочитала про розумний холодильник Samsung і собі такий захотіла. Уявіть, він сам «осмислює» свій вміст і на екран вбудованого в передню стінку планшета видає рецепти страв, які можна приготувати із наявних продуктів. Часто господиням саме так і доводиться діяти, особливо, якщо лінь виходити в магазин.
Наприклад, у мене було лише 300 г сьомги. Що з неї зробиш? Божественний французький кіш (відкритий пиріг) із сьомгою та броколі. Пишіть. 100 г масла, 200 г борошна і 0,5 столової ложки солі збиваємо у блендері, потім додаємо одне яйце і 1–2 столові ложки крижаної води. Ліпимо з того, що вийшло, колобок, загортаємо у харчову плівку і ставимо «остудитися» в холодильник. Тим часом треба порізати 300 сьомги середніми кубиками, розібрати 300 г капусти броколі на суцвіття і 5 хвилин бланширувати їх в окропі. Далі дістаньте охолоджене тісто, тонко розкачайте його і покладіть у форму, зробивши «бортики». Можна ще 15 хвилин потримати тісто в формі в холодильнику, а потім поставити його в розігріту до 200 градусів духовку, попередньо наколовши виделкою. Через 15 хвилин на готову основу викласти шматочки сьомги, суцвіття броколі й залити яєчно–вершковою сумішшю «по бортики». Для заливки збиваємо 4 яйця, 200 г 10–процентних вершків, приправлених за смаком сіллю, перцем і мускатним горіхом. Запікати кіш при 180 градусах 30—40 хвилин, поки начинка загусне і трохи підрум’яниться. Начиняти кіш можна шпинатом і сиром iз блакитною пліснявою, помідорами і бринзою, шинкою і кабачками, куркою і стручковою квасолею, курячим філе і печерицями.
Ще одна страва, яка з’явилася завдяки випадковому пасьянсу продуктів, — східний салат табуле, особливо поширений у Лівані та Сирії. Склянку булгуру або кус–кусу — для цього салату підходять обидва види крупи — залити 1,5 склянки окропу, накрити посудину кришкою і через 10—15 хвилин дістати готовий продукт. Дрібно посікти пучок кропу, пучок петрушки і пучок цибулі — додати до готового булгуру або кус–кусу. З трьох великих помідорів вийняти соковиту середину і стінки овочів нарізати дрібними кубиками, додати до решти інгредієнтів. Для заправки взяти сік половини лимона, 50 г оливкової олії, сіль, перець і дрібно посічений перець чилі (половини стручка), все змішати і залити салат. В автентичному варіанті господині додають ще свіжу м’яту. Це чудовий рецепт для великоднього посту, наприклад, і просто для здорового харчування. На Сході цю страву часто подають на листках салату.
Мій німецький картопляний салат родом із Шварцвальду — це тільки один рецепт із десятків традиційних німецьких картопляних салатів. Інгредієнти для нього знайдуться і в найбільш холостяцькому з холодильників. Тільки будьте уважні, мій рецепт розрахований на велику компанію, основою для нього є кілограм картоплі рожевих сортів. Невеликі бульби добре вимити щіткою, скласти в каструлю, посолити і варити до готовності, але слідкувати, щоб картопля не розварилася. Теплі нечищені картоплини розрізаємо на кружальця товщиною см. Далі готуємо соус. 180 г рафінованої соняшникової олії, 40 г бальзамічного оцту, 3 чайні ложки гірчиці, 100 г дрібно нарізаної ріпчастої цибулі, 80 г сметани і 1,5 чайні ложки кмину змішати в однорідну соусну масу і покрити нею кружальця картоплі. Поки картопля вистигає, вона просякає чудовими смаками соусу, далі викладаємо на салат 150 г порізаної смужками копченої або сиров’яленої шинки і 10—15 г подрібненої петрушки, обережно перемішуємо. Ситно, смачно і просто.