Ситуація, коли працівника, який має стаж 15 років, звільняють, комусь може видатися трагічною, а хтось побачить у ній шанс на нове життя. Положення про те, що такі безробітні можуть коштом Державного фонду зайнятості пройти перекваліфікацію, розробив нещодавно Кабінет Міністрів (постанова «Про затвердження Порядку видачі ваучерів для підтримання конкурентоспроможності осіб на ринку праці»). З допомогою цієї програми до 2020 року влада планує створити близько шести мільйонів робочих місць.
«Вартість ваучера на навчання цього року становить 10 прожиткових мінімумів, тобто 11470 гривень. На 11 тисяч можна буде прийти і навчитися. Якщо ви знаєте, наприклад, на кухаря вартість навчання 3,6 тисячі гривень за 6 місяців, інженера–програміста — 16 тисяч на 2 роки», — розповів голова Державної служби з питань регуляторної політики і розвитку підприємництва Михайло Бродський. Про деталі щодо переліку професій, на які може перевчитися безробітний та в яких навчальних закладах можна отримати додаткову освіту, дізнавайтеся у державних центрах зайнятості за місцем проживання. Проте в Мінсоцполітики зауважують, що пріоритетними сьогодні є будівельна та транспортна галузі, агропромисловий комплекс та інформаційні технології. У мiнiстерствi запевняють, що цього року скористатися ваучерами зможуть близько 20 тисяч українців.
Багато хто ставиться до цієї новації з недовірою, адже подальше працевлаштування 45–річного «молодого спеціаліста» ніхто не гарантує. Більше того, як розповів голова незалежної профспілки «Захист праці» Олег Верник, людина, яка вчитиметься за державний кошт, не матиме права на отримання держдопомоги з безробіття. «Якщо раніше, наприклад, тобі надавали можливість протягом року перекваліфікуватись, пройти якісь курси й отримувати допомогу, то зараз ввели цікаву новинку: якщо ти вже пішов на ці курси і держава й так витрачає на тебе гроші, то допомогу з безробіття не виплачують», — розповів пан Верник в ефiрi Радіо «Свобода».
ГЛАС НАРОДУ
Вчитися готові
Опитування порталу rabota.ua показало, що 87% українців хочуть перекваліфікуватися, спробувати нову професію або зайнятися чимось кардинально іншим. Згідно з цим дослідженням, 52% мешканців країни готові перекваліфікуватися вже найближчим часом, а 43%, можливо, зроблять це у майбутньому. Ще 5% респондентів хотiли б освоїти кардинально нову професію.