Цього тижня, коли розпочався Великий піст, згадався вислів: ми їмо, щоб жити, а не живемо — щоб їсти. Стриманість у виборі страв, незалежно від того, віруюча людина чи атеїст, — це вміння організуватися і досягати задуманого. А пісні страви корисні для здоров’я. У більшості випадків вони синонімічні дієтичним.
Звичайно, для пісних страв бiльшiсть українців використовує звичні цілорічно білокачанну капусту, картоплю, моркву, буряки, цибулю. І з цього традиційного набору можна робити нові страви — або просто овочеві, або поєднані з рибою чи грибами.
Тушкована капуста з куркумою. На олії на середньому вогні готуємо, періодично помішуючи, нашинковану половину головки білокачанної, додавши півкільця цибулини. Хвилин через 10 за смаком солимо, приправляємо чорним меленим перцем та куркумою (до однiєї чайної ложки) і тушкуємо під кришкою на малому вогні близько півгодини. Насамкінець уже жовтого кольору капусту щедро притрушуємо подрібненою петрушкою.
Бабка картопляна з грибами. Зварену, відціджену і просушену картоплю (1 кг) гарячою протирають крізь сито або пропускають через м’ясорубку, солять і приправляють столовою ложкою олії. Свіжі (400 г) або варені сушені гриби (100 г) дрібно січуть, змішують зі спасерованою цибулею (3 штуки) і підсмажують усе разом ще 8—10 хвилин. Потім додають до цієї маси терту черству пшеничну булку (200 г), присмачують меленим перцем, сіллю і зеленню петрушки. Далі у жаростійкі сотейник або каструлю, змащені олією і посипані сухарями, кладуть шарами картоплю і підготовлені гриби так, щоб насамкінець зверху була картопля. Наостанок бабку посипають сухарями, збризкують олією і ставлять у духовку запікатись. При подачі на стіл страву поливають підливою. Її готують так: порізану цибулину пасерують на олії, додають злегка підсмажене борошно (столова ложка) і томат–пюре (2 столові ложки), змішують, вливають півсклянки грибного відвару, за смаком солять–перчать і добре проварюють.
Буряки, фаршировані овочами і грибами. Для приготування потрібно: 8—10 невеличких буряків, 3 морквини, цибулина, 5–6 ложок солоних чи маринованих грибів, 2 столові ложки томату–пюре, 3 — рослинної олії, склянка овочевого чи грибного бульйону або просто води, 2 столові ложки 3–процентного оцту, сіль, перець за смаком. Спочатку треба буряки зварити до готовності у воді з оцтом. Очистити від шкірки, вибрати ложкою середину. Цибулю і моркву дрібно порубати, спасерувати на олії, додати томат–пюре, подрібнені м’якоть буряка і гриби (можна замінити їх солоними огірками), приправити меленим перцем і тушкувати до готовності. Цією масою нафарширувати буряки, поставити їх у глибоке деко, залити бульйоном чи водою і запекти в розігрітій духовці. Насамкінець доречно притрусити страву подрібненою зеленню кропу і петрушки.
Короп з овочевою начинкою з часником. Рибу середньої величини чистять, добре промивають і солять. Для фаршу пасерують півкільця цибулини і соломку моркви (можна використати і консервовані овочі). Потім треба начинити тушку коропа, а зверху натерти її товченим часником, обкачати в борошні й смажити в добре розігрітій олії з обох боків, допоки не зарум’яняться.
Смачного!