Херсонський бавовняний комбінат (ХБК) ліквідований як юридична особа. Єдиний «плюс» від ліквідації — повний розрахунок iз зарплат. Сума заборгованості за працю станом на 4 березня становила приблизно 13 млн. грн. Однак подальша доля заводу, швидше за все, вже не буде пов’язана з профільною виробничою діяльністю.
Як відомо, виробництво текстильної продукції на ХБК повністю зупинено ще в лютому 2011 року. Згодом замість третьої фабрики комбінату, проданої за 23 млн. грн., з’явився торгово–розважальний центр «Фабрика». До цього часу на ХБК накопичилося сумарних боргів на суму понад 200 млн. грн. Із них 152 млн. складає кредиторська заборгованість. За даними прес–служби Херсонської ОДА, тільки перед Пенсійним фондом заборгованість ХБК становить понад 43,8 млн. грн. Фінансові зобов’язання з погашення всіх заборгованостей iз зарплат узяв на себе новий інвестор — київська компанія «Енергомаш–інвест». За це нові власники хочуть реконструювати першу фабрику під виробничі потужності для ЗАТ «ЕКО Енергія Груп», що налагодить виробництво електроенергії на основі відновлюваних джерел енергії шляхом її спалювання.
У цей проект протягом 2013 року планують вкласти понад 6 млн. доларів, створивши 120 робочих місць. Раніше на ХБК працювали приблизно 6 тис. осіб, а на момент ліквідації числилося трохи більше тисячі робітників. Виходить, тепер роботою буде забезпечений тільки кожен десятий. «Люди до останнього сподівалися, що судді зобов’яжуть керуючого санацією Сергія Марченка виконати прямі обов’язки, а також вірили, що перша фабрика зможе працювати, — розповідає голова профспілкового комітету Любов Фальченко. — Однак виявилося, що з прядильного цеху вже вивезли устаткування, а єдиний розглянутий інвестор готовий брати участь тільки у ліквідації підприємства».
За її словами, значно вигіднішим інвестором для ХБК міг би стати Херсонський «Ісламський культурний центр», який представляє в Україні інтереси Туркменістану. В такому випадку було б збережено профільне виробництво на підприємстві. Туркменські інвестори пропонували відновити виробничі потужності ХБК, які б дозволили залишити на робочих місцях усіх працівників. Однак туркменам відмовили. «Цією відмовою влада міста вирішила приховати той факт, що більшу частину обладнання вже давно незаконно зрізано і продано на металобрухт за кордон», — констатує Любов Фальченко.
Звільнені працівники вважають це рішення злочином і вчора перекрили рух на центральній вулиці міста.
ДОВІДКА «УМ»
Херсонський бавовняний комбінат побудовано у 1954 році і вiн був найбільшим виробником бавовняних тканин у Європі. До 2011 року на комбінаті було три прядильно–ткацькі й одна обробна фабрики. Сировиною служила бавовна та штучне віскозно–штапельне волокно. У період свого розквіту (1976 рік) комбінат виробляв 38,8 тисячі тонн пряжі на рік. Обсяг реалізованої продукції перевищував 300 млн. радянських карбованців. Тканини комбінату експортуються до багатьох зарубіжних країн. Після розвалу СРСР завод втратив своє стратегічне значення, поміняв форму власності на ВАТ, був реструктуризований і вже дванадцять разів змінював інвестора.
Відомо, що зараз контрольний пакет акцій ХБК у розмірі 51,76% належить ЗАТ «Волинський шовковий комбінат» (Луцьк). А державі — 25% +1 акція. Однак, враховуючи ситуацію, що склалася, Фонд держмайна планує продати держпакет акцій новому власнику вже до кінця 2013 року.