Якщо терміново не знайти кошти на те, щоб залатати промиви (а їх — 18) у земляних дамбах відстійників міської каналізації, південно–східну частину Києва може затопити фекалiями. Про це вчора під час засідання постійної комісії Київради з питань екологічної політики розповів директор Бортницької станції аерації (БСА) Володимир Бражник.
«Як тільки почне інтенсивно танути сніг, з’являться численні струмочки, які потягнуть ґрунт iз дамб. Якщо розмив дамби досягне 4–5 метрів, утвориться суцільний потік висотою в два метри, який знесе все», — попередив пан Бражник. Найбільше від можливої екологічної катастрофи постраждають села Бортничі та Щасливе. Не виключено, що відходи дощами змиватиме у Дніпро (рiка протiкає за 12 км від відстійників). «Ми просимо терміново виділити 6 мільйонів гривень, щоб засипати існуючі промиви, поки тримається мороз», — закликав Бражник столичне керiвництво.
Згадані відстійники розраховані на 3 млн. кубометрів рідкого мулу, утвореного з відходів стічних вод столиці та околиць, проте вже на сьогодні у відстійниках зібралося близько 10 млн. кубометрів речовини. При цьому кожного дня до БСА надходить близько 12 тисяч кубометрів стоків. До 1985 року мул використовували як добриво, проте після чорнобильської катастрофи це було заборонено. Існує проект, який передбачає ліквідацію мулу через спалення на спеціальному сміттєспалювальному заводі, проте його заморозили через відсутність фінансування. Інший варіант утилізації мулу — його зневоднення i складання у брикетах.
«У Бортницької станції аерації справді дуже багато застарілих проблем. І гроші на їх вирішення знайти треба обов’язково, — розповіла «УМ» еколог Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА–86» Наталя Чижмакова. — У мулі знайшли велику кількість радіонуклідів, важкі метали. Але це далеко не весь перелік небезпечних речовин, які там можуть бути, просто в Україні не роблять перевірку на наявність інших елементів у стічних водах».
Нещодавно голова Київської міськдержад–міністрації Олександр Попов обіцяв знайти в бюджеті «кілька сотень мільйонів доларів» на реконструкцію БСА. На сьогоднішньому засіданні Київради буде вирішуватися питання: виділяти чи ні кошти із природоохоронного фонду на підсипку дамб.