Великий адронний колайдер, який дозволив ученим нібито виявити невловимий бозон Хіггза (так звану «частинку Бога» з якої створено Всесвіт), закривають на профілактичний ремонт. Як повідомляє Бі–Бі–Сі, профілактика триватиме аж до кінця листопада 2014 року, а перші експерименти з субатомними частками вже на оновленому ВАК мають поновити у лютому та березні 2015–го.
Науковці запевняють, що після ремонту колайдер вийде на нову потужність. ВАК — це гігантська система у вигляді замкнутого в коло тунелю завдовжки 27 кілометрів, прокладеного Європейським центром ядерних досліджень (ЦЕРН) поблизу швейцарського міста Женева. Після поломки, яка сталася чотири роки тому, невдовзі після запуску ВАК, колайдер жодного разу не працював на повну потужність. Попри це, наприкінці минулого року було здійснено поки що головний науковий прорив за час існування ЦЕРНу — завдяки адронному колайдеру вчені виявили бозон Хіггза, який нібито доводить Стандартну модель виникнення Всесвіту. Щоправда, деякі фізики вважають цю модель лише перехідною до іншої, більш досконалої, адже в питанні світотворення залишається ще чимало загадок.
Зате ті, хто саме в роботі Великого адронного колайдера вбачав небезпеку кінця світу, майже на два роки можуть зітхнути спокійно — поки ВАК на ремонті, страшна чорна діра, що затягне в себе всю нашу планету, в ньому точно не утвориться. Пучки елементарних частинок, які розганяли в колайдері майже до швидкості світла, були зупинені вчора вранці. Повне охолодження 1734 великих магнітів ВАК до кімнатної температури триватиме до завтрашнього ранку. Лише після цього розпочнеться процедура модернізації та ремонту колайдера, яка має кодову назву Long Shutdown 1 («Довге закриття–1»). Впродовж ремонту буде оновлено з’єднання між магнітами, щоб вони витримували електричний струм надзвичайних потужностей. Саме в цих точках сталися поломки 2008 року. Також буде модернізовано всі чотири детектори колайдера, встановлені на головному прискорювальному кільці.