За повідомленням прес–служби Державної служби з надзвичайних ситуацій, «12 лютого о 14–й годині сталося часткове руйнування стінових панелей і частини легкої покрівлі машинного залу енергоблоку № 4 над приміщеннями, які не обслуговуються. Площа руйнування — близько 600 квадратних метрів».
Попередня причина обвалу — снігове перевантаження. Покрівля була споруджена в післяаварійний період. «Дана конструкція не є відповідальною будівельною конструкцією об’єкта «Укриття». Порушень меж та умов безпечної експлуатації, згідно з технологічним регламентом об’єкта «Укриття», немає. Радіаційний та протипожежний стан у межах норми. Постраждалих немає», — поспішили заспокоїти на ЧАЕС.
Припущення керівника енергетичної програми «Грінпіс Росія» Володимира Чупрова, що у зв’язку з обвалом міг статися викид радіаційного пилу, спростувала провідний експерт Центру Разумкова з питань ядерної енергетики, ядерної та радіаційної безпеки, нерозповсюдження ядерної зброї Ольга Кошарна: «Руйнування сталося в машинному залі. При цьому основна радіоактивність зосереджена не там, а в об’єкті «Укриття». Радіаційної небезпеки те, що показали фахівці Державної служби надзвичайних ситуацій на фотографіях, не становить. Забруднення може поширюватися з пилом, але на майданчику працює система пилопригнічення».
«Я зараз у Чорнобилі, недалеко від місця обвалу. Всі датчики показують стабільний радіаційний фон — нi більше, ні менше — як завжди. Навіть якщо говорити про радіаційний пил, то сприятливим є той факт, що нині тут волого та лежить купа снігу, що не дає йому піднятися в повітря», — заспокоює «УМ» керівник відділення Інституту проблем безпеки атомних електростанцій Євген Олійник. На запитання «УМ» про причину обвалу пан Євген лише зітхає: «В цьому році нам скоротили фінансування, не вистачає людей. Єдине, що не зупиняється, це будівництво «Укриття», що вже добре».
Підтверджують відсутність небезпеки і дані Центральної геофізичної обсерваторії, згідно з якими вчора в Києві традиційно зберігалося 14 мікрорентген у повітрі та 15 — у ґрунті.
Нагадаємо, захисний комплекс «Укриття» розпочали будувати в 2009 році і планують завершити у 2015–му. Термін служби становитиме сто років. Захисна споруда складатиметься з комплексу технологічного обладнання для вилучення зі зруйнованого четвертого енергоблока ЧАЕС матеріалів, які містять ядерне паливо, їх кондиціонування з подальшим безпечним зберіганням. Уточнена вартість робіт на об’єкті «Укриття» на ЧАЕС становить 1,5 мільярда євро.
Учора, за наказом генерального директора ДСП «Чорнобильська АЕС» Ігоря Грамоткіна, з метою розслідування причин часткового руйнування будівельних конструкцій машинного залу другої черги блока «Г» ЧАЕС було створено комісію, яка має в 14–денний термін проаналізувати ситуацію і надати пропозиції щодо усунення наслідків.