У житті 45–річної жительки Черкас Валентини Іващенко нині чорна смуга. Після розлучення з чоловіком вона залишилася без житла. Двокімнатну «хрущовку», в якій вони разом прожили більше шістнадцяти років, її колишній чоловік подарував своїй троюрідній сестрі. Вкупі з дружиною. Пані Валентина переконана: до таких дій чоловіка спонукала віра, якою він так захопився в останні роки.
«Спочатку казав: «У них наче не всі вдома», — а тоді й самого затягло!»
«Проходьте, килимів у мене немає, бо все чоловік повивозив», — Валентина Володимирівна запрошує мене до невеликої квартири. «Лише посвідчення журналіста «України молодої» покажіть, бо нині вся Україна в аферистах», — жартома додає її сусідка Раїса Клименко.
Тим часом Валентина Володимирівна, яка працює в Ощадбанку, кладе на диван папери й пояснює: відтоді, як чоловік Володимир Лосєв почав ходити до сектантів, життя перетворилося на пекло. А колись була щаслива з ним. Перший її чоловік помер, синові Володі виповнилося тоді тільки 8 років. Важко було, тож коли у 1996 році подруга познайомила її з неодруженим Володимиром, уже невдовзі вони стали жити разом. Шість років пройшли у мирі та злагоді.
«Сина як свого прийняв. Сусіди й не здогадувалися, що батько не рідний. Знайомі зауважували: «Нарешті тобі пощастило», — веде далі пані Валентина. Каже, жили в гуртожитку й відкладали кошти на квартиру.
Через два роки за спільно зібрані 4,5 тис. доларів купили «двушку». Нове житло оформили на чоловіка. Не розписувалися, бо Валентина працювала в РЕУ й стояла на квартирній черзі. Тепер про те, що вчасно не оформили сімейні стосунки, вона шкодує, оскільки чоловік заявляє, що квартиру купив до знайомства з нею.
«Свекруха запевняла, мовляв, «ми порядні люди, не переживай». Чоловік заповіт на мене склав, «щоб тебе ніхто не вигнав із квартири», — зі сльозами на очах пригадує минуле жінка й додає: «Тепер розумію, треба було робити дарчу. Бо заповіт він скасував». Пані Валентина запевняє, що у придбаній квартирі ремонтом займалася особисто: «Чоловік на роботі, а я відпрацювала — і сюди. Сміття та бетон відрами з квартири виношу, а назад пісок у мішку, із сантехніками домовляюся», — перераховує зроблене.
Каже, щоб заробити на житло і ремонт, навіть підробляла двірником. Це підтверджують і сусіди. «Ми все дивувалися: така худенька й такі важкі відра носить. Чи без чоловіка живе? — ділиться спогадами й сусідка Раїса Клименко. — Тепер у цій квартирі затишно, тільки щастя немає».
«Усе змінилося, як чоловік пішов у церкву — чи то до харизматів, чи п’ятдесятників, не знаю. Туди його двоюрідні брати ходили. Він з них сміявся, казав, наче не всі дома, а тоді й самого затягло», — пані Валентина крутить пальцем біля скроні. За її словами, чоловік почав носити з дому гроші. Пояснював, що то брату у Христі треба, то сестрі. Навіть консервацію брав.
«Запитую, чого вони не роблять консервації самі. Я в селі у мами на городі на вихідних горбачуся, приїду втомлена, а він кричить: «Прасуй сорочку», — прибереться — і в церкву», — пані Валентині важко стримуватись після пережитого. Вона наголошує: чоловік проводив на служіннях не лише вихідні. Братів та сестер по вірі додому приводив молитися, а їй годинами доводилося блукати містом. Жінку вражало, як на колінах молився вголос до півночі, нерідко заявляв, що, за його вірою, «жінка має боятися чоловіка». Тож пускав у хід кулаки. Після такого «релігійного виховання» вона потрапила до інфарктного відділення. А торік побив її сина, бо він прикрутив у телевізорі звук церковного співу, що лунав на всю хату.
«Я прибігла на крик, хлопець лежить на підлозі, а Лосєв каже, що це шафа на нього упала. А у спеку закрив Валю на балконі, я теж визволяла, а він: — «Хай погріється!» — підтверджує сусідка Раїса Клименко.
«Хіба мені не належить клаптик цієї квартири?»
Валентина Іващенко зізнається, що прагнула зберегти сім’ю. Якось навіть пішла з чоловіком на святкове служіння. «До нас на лавку підсіли жіночки напідпитку, регочуть. Ото церква!» — обурюється пані Валентина. За її словами, проти такої віри була й мати Володимира. Та чоловік уперто відповідав, що він спілкується з Богом, на очах ставав відлюдькуватим, похмурим, роздратованим, ніби в секту потрапив і розум запаморочило.
«Через ту віру він і з матір’ю місяцями не розмовляв, хоча дуже її любив! А тоді свекруха змирилася: «Хай ходить, може, буде добре», — важко зітхає пані Валентина. Нині свекрухи та свекра вже немає серед живих, померли одне за одним. А після похорону чоловік почав виносити з їхньої квартири речі — посуд, килими, пральну машину, мікрохвильову піч, музичний центр, навіть мило з мильниці забрав. Правоохоронці тричі відмовляли їй у порушенні справи, «бо ви чоловік і дружина, він куди хоче, туди й носить».
А згодом Валентина Іващенко дізналася, що її Лосєв подав на розлучення. Коли чекала засідання суду, він підійшов і заявив, що «квартира не моя i навіть не твоя». «Я здивувалася: як це? Засміявся, а ось подивишся, у цьому світі все купується і продається», — плаче Валентина Володимирівна. Після розлучення й з’ясувалося, що чоловік подарував їхню квартиру, «це дяка за те, що доглянула його батьків, наче своїх».
«Валя справді піклувалася про батьків Володі. Часто бачила, як о сьомій ранку приїде сюди, нагодує їх, прибере, приготує їсти і біжить на роботу. Навіть коли з чоловіком уже пішов розлад, вона старалася. Похорони батьків організовувала. І залишилася ні з чим», — запевняє черкащанка Нонна Гончарова, котра сорок років прожила по сусідству з батьками Володимира Лосєва.
«Ми були одружені, я в цій квартирі по вулиці Ватутіна прописана, то це виходить, що разом зі мною подарував? Хіба мені не належить клаптик цієї квартири?» — щиро дивується пані Валентина. І обурюється, чому нотаріус, відповідно до закону, не зважила на те, що в квартирі прописана дружина, що там перебудовані кухня, ванна та туалет. Вона наводить приклад, як у подруги чоловік продавав гараж, який купив iще до одруження, то нотаріус не підписала, поки не було згоди дружини. А це ж квартира!
«Чому такий ажіотаж? — у свою чергу дивується черкаський нотаріус Валентина Міщенко. — Якщо квартира була придбана до шлюбу, то власником є Володимир Лосєв. Адже шлюб зареєстрований через сім років після купівлі квартири».
При цьому нотаріус наголошує: зробила усе за законом, а дружина ризикувала, коли давала гроші. Мовляв, треба було оформляти житло на обох. Хоча, зауважує, можливо, «він і шахрай і використав її, з документів цього не видно».
«Вона приймала квартиру в дар зі мною, то хай іде й живе!»
У боротьбі за квартиру Валентина Іващенко звернулася до Придніпровського райсуду Черкас. У липні минулого року її вимоги суддя задовольнив, визнавши факт придбання квартири за спільні кошти та «проживання однією сім’єю в період iз 1996 по 2005 рік». Також Феміда визнала частково недійсним договір про дарування квартири і право власності дружини на половину квартири.
Після цього Володимир Лосєв подав апеляцію. І в жовтні 2012 року Апеляційний суд Черкаської області скасував рішення суду першої інстанції. А через місяць пані Валентину чекав iще один сюрприз — на її звернення до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ винесено ухвалу — відмовити у відкритті касаційного провадження.
«Виходить, що я з Лосєвим не жила, квартиру не купувала. Хоч є купа свідків та довідок. Наприклад, із сільради, що сім років він був прописаний у моєї мами, щоб менше платити за квартиру», — витирає сльози пані Валентина. Вона шокована тим, що на суді чоловік запевняв, що він не знав її до одруження. І що квартиру купив самотужки ще до того, як вони побралися.
«В Апеляційному суді він відмовився говорити, пославшись на погане самопочуття. Тільки оголосили рішення про скасування, а судді пішли в комiрчину, як його адвокат слідом із валізою побіг», — запевняє Валентина Іващенко. Вона підозрює, що у справі з їхньою квартирою не обійшлося без його сестер та братів по вірі.
«Апеляційний суд називається! Нас вісім сусідів свідчили, і до нас не прислухалися. Що це за закони, де ми живемо?» — уголос розмірковує сусідка Раїса Клименко.
Тепер власницею двокімнатної квартири, гірко констатує Валентина Іващенко, є Олена Дядюра, троюрідна сестра її чоловіка, з якою він разом ходить до тієї церкви. Чоловік раніше з нею практично не спілкувався, а вона бачила її лише на похоронах свекрів. Недавно подзвонила їй і запитала, чому підписала дарчу, а та у відповідь «послала дуже далеко».
Тридцятирічна нова власниця скандальної квартири проживає по тій же вулиці Ватутіна, що й Валентина Іващенко, буквально через квартал, в однокімнатному помешканні. Вона незаміжня і бездітна. «Ніяких коментарів давати не буду! Ви заміряєтеся на приватну власність», — роздратовано каже «УМ» Олена Дядюра й сердито зачиняє двері своєї квартири.
Володимира Лосєва застати вдома не вдалося, а по телефону він назвав своє рішення про дарування квартири законним. «Це моя квартира, я купив її, коли працював на тютюновій фабриці й дуже добре заробляв. Валентина Іващенко поселилася в моїй квартирі з 2002 року, коли я зробив ремонт, купив меблі й техніку. За моїми батьками доглядали я і мої племінники», — озвучує своє рішення про подарунок квартири пан Володимир.
При цьому наголошує, що квартиру Олені Дядюрі переписав, «бо вона моя сестра, я живу сам, мало що може трапитися, вона теж мені колись допоможе». Пояснює, що ходить у християнську церкву, шукав там розради, коли в сім’ї погіршилися стосунки. Зізнається, що після служінь подобрішав, але сім’ї це не допомогло. «Я вже півроку не можу перебувати у своїй квартирі, бо там почнуться провокації. Хай правоохоронні органи скажуть, хто її бив, де і коли», — говорить Володимир Лосєв.
До речі, недавно Валентина Іващенко отримала заяву від Олени Дядюри, нової власниці квартири. Заява затверджена нотаріусом і в ній iдеться про те, що пані Валентина має вибратися зі свого помешкання до 15 квітня.
«Дядюра написала заяву, що я їй не даю заселитися. Вона приймала квартиру в дар зі мною, то хай іде й живе. Я замки не міняла», — обурюється пані Валентина. І зізнається, що відтоді часто прислухається до кожного шурхоту в під’їзді. Боїться, чи не прийшли її виселяти. Каже, на неї тиснуть і психологічно, бо хтось дзвонить на роботу й мовчить у трубку.
Отак вона живе тепер. Але не здається. Звернулася із заявою до прокуратури, аби перевірили законність рішення Апеляційного суду. А ще збирається подавати позов до Верховного Суду.