Не місо–суп, не бульйон, не окрошка і, не дай Боже, щі — а саме український борщ заслужив собі повагу, шанобливе ім’я і почесне місце в парадигмі національних цінностей українців.
Український борщ — не просто буденна страва, це символ родинності, елемент ритуалу єднання, основа кулінарної традиції, яка сильніша за будь–які новітні експерименти і заморські запозичення.
Борщ — це найперша і найточніша асоціація, пов’язана з Україною, і головне — позитивна. Ця асоціація смачно пахне і обіцяє тепло, затишок, ситість, а відтак умиротворення. Це символ української гостинності, а несвідомий вибір щоденної страви на користь борщу для кожного українця — прояв приватного патріотизму.
Заберіть в українців борщ — і нарешті викличете праведний гнів і, ймовірно, справжній народний бунт, якого досі не спровокувала системна боротьба влади проти української культури і загалом української ідентичності.
Борщ — це страва з національним характером. Простота і прямолінійність борщу — в його звичних для кожного українця інгредієнтах. Емоційність (до сліз) — у цибулі та запашному часнику. Гостре почуття гумору та самоіронічність — у пекучому перцеві.
Український борщ має кілька десятків смачних варіацій, залежно від регіону, в якому його готують, — а при цьому він все одно завжди і скрізь залишається борщем! Хіба це не метафора пошуку цінностей, які би, попри всю палітру ментальних особливостей українців із різних куточків країни, залишалися спільними для всієї нації?
— Як поживає український борщ? — спитаєте. — З ним усе добре! От якби такі ж міцні позиції у нашій свідомості, в системі пріоритетів нашого суспільства займала українська освіта, українська культура, українське книговидання — нам не було би на що нарікати.
В Україні існує справжній культ борщу. Тож давайте творити культову модель розвитку української культури за принципом борщу: своє, автентичне, смачне, корисне, багатоваріантне, а відтак цікаве для цілого світу.