У ніч на суботу в будівлі Гостинного двору на Подолі в Києві сталася пожежа. Як повідомляє пресслужба Державної служби з надзвичайних ситуацій: «9 лютого о 2:14 у будівлі «Гостинний двір» на горищi виникла пожежа на площі 200 кв. м. Вогонь пошкодив конструктивні елементи покрівлі. Жертв та постраждалих немає. Причину пожежі та збитки з’ясовують».
Нагадаємо, Гостинний двір уже давно перебуває в епіцентрі скандалу. Його нібито хоче перебудувати під торговельний комплекс компанія «Укрреставрація», працівники якої зараз охороняють будівлю. Громадськість вважає такі спроби незаконними і захищає місце, яке перетворилося на мистецький оплот столичної інтелігенції. На офіційній сторінці захисників Гостинного двору очевидці пожежі розповідають: «Горіло одночасно в трьох місцях: над приміщенням, де перебували активісти, було дві точки загорання. Ще одна — над бібліотекою. Щоб загасити пожежу, довелося розбирати частину даху».
Цікаво, що одразу після початку займання спробам активістів викликати пожежників перешкодив... сержант міліції, який забезпечував охорону громадського порядку. Правоохоронець мотивував це тим, що дзвонити вогнеборцям, мовляв, його обов’язок. «Тепер охоронці «Укрреставрації» говорять, що це активісти вчинили підпал. Отже, пожежа, цілком імовірно, — це спроба звинуватити учасників акції, щоб знищити документи або швидше усунути бібліотеку, яка заважає», — розмірковують захисники Гостинного.
На підтвердження своїх слів активісти кажуть, що хоча дах і розібрали через пожежу, його в будьякому разі треба було ремонтувати. Всі входи до будівлі розблоковані на вимогу пожежників. Тому техніка та вантажівки тепер зможуть заїхати сюди безперешкодно («УМ» раніше писала, що учасники захисту культурної пам’ятки блокували виїзди, аби не дати заїхати будівельній техніці. — Авт.). І найголовніше, що під час слідства з Гостинного витурили всіх представників громадськості, що грає на руку забудовнику.
«Ми прослідкували хронологію подій, — пояснює «УМ» громадський діяч Ігор Луценко. — Пожежна техніка, яка мала можливість безпосередньо з даху боротися з пожежею, прибула лише через півтори години після виклику. Проте ще впродовж щонайменше 15 хвилин пожежники не приступали до роботи». За його словами, незважаючи на те, що основна версія — підпал, в усьому звинуватять або захисників Гостинного, або невстановлених осіб. «Хоча доступ на горище мали лише робітники і охорона «Укрреставрації», — додає Ігор Луценко.
Попри це, громадські активісти обіцяють продовжити мирну акцію протесту і просять киян допомогти теплими речами та їжею. А вже нині о 12й годині вони пікетуватимуть Державну архітектурнобудівельну комісію з вимогою зупинити будьякі роботи в Гостинному до з’ясування обставин пожежі.