У Донецьку та Одесі громадський рух «Простір свободи» організував розмовні клуби, де люди можуть вдосконалити знання української мови, поспілкуватися в колі однодумців, дізнатися щось нове і цікаве. «На зустрічах не буде офіціозу, нудних лекцій чи уроків із мови. Натомість — невимушенiсть, спілкування з веселими молодими людьми, обговорення цікавих та пізнавальних тем, ігри чи перегляд фільмів», — пояснив ідею створення клубу голова Донецького осередку руху Сергій Стуканов.
Перший український розмовний клуб почав діяти 20 грудня в Донецьку. Молодь у напівжартівливому тоні обговорювала актуальну того дня тему — прогнозований деякими прихильниками календаря майя «кiнець свiту». Тим хлопцям та дівчатам, які описали найоригінальніші концепції «кінця світу», подарували жартівливі призи–«сухпайки» — по банці згущеного молока та пакетику сухого супу. На наступній зустрічі донеччани говорили про новорічні свята, українські традиції, разом iз місцевою співачкою Ольгою Акуловою вчили колядки.
«Новина про те, що в Донецьку почав діяти Український розмовний клуб, стала для мене приємною несподіванкою, — поділилася враженнями студентка ДонНУ Євгенія Рахматова. — Клуб є потрібним, він об’єднує не лише україномовне населення міста, а й всіх охочих опанувати або вдосконалити розмовну українську. Це чудова можливість весело та з користю провести час».
В Одесі перше засідання клубу пройшло в січні на базі молодіжного об’єднання «Мовний ренесанс». «В Одесі не є проблемою знайти україномовне середовище — складно розмовляти чистою українською, — розповіла організатор клубу Людмила Гребенюк. — Тому ми ставимо перед собою складніші задачі: розширення словникового запасу, розвиток комунікативних навичок тощо».
Молодь із «Простору свободи» планує збиратися у своїх клубах щотижня та закликає небайдужих людей з інших зросійщених міст України організовувати такі ж клуби й у себе. Вхід для всіх, хто хоче приєднатися до українських клубів, вільний, єдина вимога — говорити українською.