За словами орнітологів, це рекордна кількість птахів за весь період спостереження. На даний час в акваторії Тендрівської, Ягорлицької та Джарилгацької заток Чорного моря можна спостерігати дивовижне видовище: великі зграї лебедів, що так і не відлетіли з настанням зими в теплі краї, довірливо потягнулися до людей. Птахи облюбували ці місця багато років тому: на мілководді їм легко добувати морський поживний планктон, а також дрібну рибу.
А ось для багатьох фермерів така «навала» лебедів обернулася втратою врожаю: голодні пернаті активно скльовують озимі на полях. Як розповіли «УМ» співробітники Чорноморського біосферного заповідника, щоб зберегти майбутній урожай, лебедів регулярно підгодовують. Орнітологи стежать за тим, щоб пернаті змогли гідно і без втрат перенести зимівлю на Херсонщині. «Найбільші зграї лебедів ми зафіксували на Чорноморському узбережжі в Скадовську, а також на озерах в Голопристанському районі, — розповів «УМ» молодший науковий співробітник заповідника Юрій Москаленко. — Одна така велика зграя лебедів iз 780 голів може запросто позбавити місцевих аграріїв врожаю. Пернаті охоче їдять рапс, а також озимі культури. Щоб уникнути цих втрат, ми намагаємося своїми силами їх підгодовувати. Крім того, із задоволенням допомагають лебедям місцеві мешканці».
Люди приходять до місць скупчення птахів цілими сім’ями. Для дітей підгодувати лебедя хлібом та кукурудзяними зернами — забава. А дорослі дуже часто допомагають пернатим, що потрапили у біду. Наприклад, у Скадовську охоронець пансіонату «Зв’язківець» Анатолій Сисоєв став справжнім «хрещеним батьком» для лебедів. Чоловік уже не перший рік рятує красивих птахів, які потрапляють у біду. Два роки тому під час майже сибірських холодів сім’ї Сисоєва довелося рятувати чотирьох пернатих, які просто вмерзли крилами в лід. А в нинішньому році Анатолій Сисоєв у себе вдома прихистив лебедя, який недалеко від берега заплутався в дроті, вмерз у лід і вже гинув від голоду.
Щоб врятувати красиву птицю, йому довелося пробивати лід і лізти в крижану воду, яка сягала вище пояса. «Перші чотири дні після порятунку лебідь не піднімав голови і нічого не їв. Мені доводилося розкривати йому дзьоб і вкладати туди рибу, — розповідає Анатолій Сисоєв. — Тепер птах уже самостійно ходить по двору. Крім того, двічі на день він приймає водні процедури. Навесні віднесу його на берег Чорного моря і випущу на волю».
За словами рятівників, дуже часто пасткою для птиці виявляється побутове сміття, яке невиховані люди викидають в море. Втім вистачає на Херсонщині й браконьєрів — і тоді безпорадні лебеді стають легкою здобиччю для злих людей чи голодних собак. Така ситуація вже склалася у Скадовську, де невідомі полюють на примерзлих екзотичних пернатих. Люди знаходили на узбережжі випотрошені тушки птахів. З цієї причини фахівці Чорноморського біосферного заповідника, а також співробітники місцевої міліції проводять щоденні спільні рейди в місцях найбільшого скупчення лебедів.