«Маємо як мінімум три приємні приводи для зустрічі, — сказав Надзвичайний і Повноважний Посол Куби в Україні Ернесто Антоніо Сеті Даріас, вітаючи у своїй київській резиденції представників українських ЗМІ. — Кубинці святкують 54–ту річницю революції — це наше найбільше національне свято, у березні цього року відзначимо 21–річчя дипломатичних відносин між Кубою й Україною. Третя причина — моя презентація як посла. Я приїхав до Києва у вересні, але вірчі грамоти вручив вашому Президенту в грудні».
Посол каже, що має трепетне ставлення до України, адже ще студентом Московського державного інституту міжнародних відносин він відвідав Одесу, Київ та Львів і «назавжди закохався в українську гостинність і щирість».
Як зауважив Ернесто Антоніо Сеті Даріас, є багато оптимістичних підстав підняти планку в торговельно–економічних взаєминах наших держав. Зокрема, в галузі охорони здоров’я. Амбасадор відзначив, що обсяг поставок фармацевтичної продукції з Куби збільшився і нині ведуться перемовини про те, аби його активізувати. Адже біофармацевтика — одна з найсильніших галузей економіки країни. Також Україна та Куба розглядають можливість втілення спільних проектів з лікування онкологічних захворювань. До речі, медицина на Кубі безплатна і доступна всім. «Навіть пересадку серця кубинець може зробити за рахунок держави», — наголосив пан посол.
Ром і сигари — ще одна «експортна візитка» острова — на ринку України також є, а ось кубинські королівські креветки і лобстери, що їх охоче смакують гурмани в інших країнах, до нас поки що не поставляють. Можливо, ця продукція також iз часом дійде до України, сподівається посол. Разом iз кубинським тростинним цукром, який колись був ледве не королем їхнього експорту. Проте після падіння світових цін на «солодкий продукт» економіка Куби зазнала відчутних збитків. А для відродження цукрової галузі Кубі знадобляться українські мінеральні добрива: у вересні 2012–го у порт Гавани доставили вантаж від українського уряду — 15,7 млн. тонн карбоміду. «Це добриво для цукрової тростини незамінне», — наголосив посол. Куба купує в Україні машини і метал, кукурудзу і сухе молоко.
Тим часом на українському державному підприємстві «Антонов» нині збирають два літаки, якими планують здійснювати внутрішні перевезення на Кубі. До речі, пан Даріас каже, що докладатиме максимум зусиль, аби нарешті налагодити прямі регулярні рейси між Києвом і Гаваною. Це, переконаний він, значно активізує наші взаємини в туристичній сфері, якою його країна особливо пишається. Амбасадор поінформував, що торік (порівняно з 2011–м) кількість українських туристів зросла на 10 відсотків: майже сім iз половиною тисяч наших співгромадян відвідали цей сонячний острів у Карибському морі.
Як запевнив Ернесто Антоніо Сеті Даріас, нині шукають можливості для відновлення програми «Діти Чорнобиля», яка передбачає лікування маленьких українців на Кубі. Можливо, вдасться відновити проект на комерційній основі, на базі того ж госпіталю в Тарара. Переговори про це тривають між міністерствами охорони здоров’я обох країн. Раніше Куба в рамках цієї програми безплатно оздоровлювала українських дітей, але ситуація змінилася, і нині немає змоги надавати підтримку в такому ж обсязі. До речі, у рамках програми «Діти Чорнобиля» з 1991 року Куба надала безкоштовну високоефективну медичну допомогу більш ніж 23 тисячам українських дітей, зокрема було проведено 139 хірургічних операцій, серед яких — 14 складних операцій на серці, 18 — ортопедичного характеру, а також 38 офтальмологічних, пластичних (післяопікових) операцій. Вилікувано більш як 8 тисяч дітей iз діагнозом «гіперплазія щитовидної залози». У ході цієї програми Куба витратила понад 350 млн. доларів. Але в грудні 2011 року змушена була згорнути благодійність.