Людям властиво створювати ритуали і традиції. І вірять у них упродовж століть, бо хочеться сподіватися на добро, щастя і любов. Одна з кулінарно–духовних традицій новорічно–різдвяного періоду в християнському світі — кутя. Кожна складова цієї страви має символічне значення: мак — це зорі на небі, молодість; пшениця — це життя; мед — здоров’я; горіхи — багатство; родзинки — любов, Боже провидіння. Кутю готують по всій Україні на Святвечір, 6 грудня, та перед Старим Новим роком, на Маланки, 13 грудня, у деяких регіонах — і 18 грудня, у переддень Водохреща.
Є безліч прикмет і звичаїв, пов’язаних із цією стравою. Скажімо, як удасться кутя (буде крута, ще й із верхом) — то на урожай, а оселі — на щастя. Раніше перша ложка куті була для бджіл — кидали її до стелі, щоб рої велися. Друга — для морозу, щоб він, задобрений, не чинив збитків, не морозив посівів і городини. Кутю несли на гостинець хрещеним батькам, бабі–повитусі. На ніч обов’язково кутю залишали на столі — для померлих предків, чиї душі, за повір’ям, приходили в свята у гості.
Є багато рецептів приготування куті. У кожній області її роблять трохи по–своєму, але суть цієї страви незмінна. Колись кутю готували лише з ячменю, а хто його не мав, то варив пшеницю. Тепер майже всюди це — основний складник. На базарі чи у супермаркеті можна купити вже підготовлену пшеницю, яка вариться швидше. Підготувати її можна й самостійно. Треба спочатку перебрати зерна — склянку, промити їх і висушити у теплій, але не гарячій духовці. Коли пшениця просохне, слід злегка збризнути її водою, покласти у полотняний мішечок або ступку і товкти макогоном, поки не облущиться. Потім знову промити пшеницю і замочити на ніч у холодній воді. Наступного дня ще раз промити, залити свіжою водою та варити на найменшому вогні до м’якості, періодично помішуючи і при необхідності підливаючи воду. Можна перекласти пшеницю в горщик і томити в духовці, підливаючи воду.
Поки вариться пшениця, треба залити окропом 70 г маку і залишити на годину. Потім воду злити, додати трохи цукру і розтерти мак товкачем у ступці або міксером. Поперередньо помиті родзинки (третину склянки) також треба залити окропом, хвилин на 20, щоб вони розпарилися, і відцідити. Мед (70 г) слід трохи розвести кип’яченою водою. Наостанок змішати всі складники у святковій посудині.
І хай щастя буде у вашому домі!