Через тиждень святий Миколай особливо старанним і слухняним діткам має принести подарунки. А зустріти святого чарівника, в якого хочеться вірити і дорослим, і малим, можна солодощами. Свято буде казковішим, якщо напекти барвистих «миколайчиків» разом із дітьми, — упевнена мама двох дітей Наталя Чотлош iз Львівщини, яка зараз iз родиною мешкає в Угорщині.
Святкові пряники
Пані Наталя випікає святкові пряники разом iз 14–річною донькою (у 19–річного сина — чоловічі заняття). Для тіста бере кілограм борошна, 400 г цукрової пудри, по 2 кавові ложки соди, меленої кориці, меленої гвоздики, 3 яйця, 200 г вершкового масла, 300 г меду. Просіює борошно разом із содою, додає потерте на грубій тертці масло і все січе ножем. Потім додає цукрову пудру, яйця, розтоплений на паровій бані мед iз корицею та гвоздикою і замішує тісто. Якщо воно туге, — додає кілька ложок сметани. Мішає старанно і довго, щоб тісто було пухким і еластичним, тоді воно гарно підійде. Потім накриває серветкою і ставить на 2 години у холодильник — нехай «відпочиває».
Нахолоджене тісто треба тонко розкачати (висотою десь 5 мм) і витинати з нього фігурки з допомогою спеціальних формочок чи просто склянки, краї якої «вмочені» у борошно. Випікати ці медові пряники слід на змащеному маслом деку в розігрітій до 200 градусів духовці до золотистого кольору приблизно 10 хвилин (головне — не пересушити, бо тоді вони тверді і несмачні).
Поки мама чаклує над тістом, донька готується прикрашати «миколайчики». Спочатку готує природні барвники для глазурі: вичавлює трохи соку зі свіжих буряка та моркви і бере сироп чорниць та малини. Щоб зробити різнокольорову помадку, якою обмазувати пряники потрібно ще коли вони гарячі, треба 3 яєчні білки з 2 склянками цукру дерев’яною ложкою розтирати в один бік хвилин 15. Коли утвориться пухка маса, її треба розлити у маленькі мисочки. В одну, щоб рідина для покриття була з кислинкою, слід витиснути сік половини цитрини; в іншу, щоб мати коричневу глазур, — додати какао. Різних видів можна зготувати стільки, скільки душа забажає: і з соками (по кілька крапель) яскравих овочів, і з сиропами насичених кольорів ягід.
Поверх помадки медяники можна посипати товченими горіхами, маком чи магазинними карамелізованими фігурками і відправити в духовку ще на 2–3 хвилини для висихання. У родині Чотлошів є спеціальні пензлики і шпички, якими господині розмальовують «миколайчики». Коричневою рідиною (з какао) можна на білому тлі малювати зірочки, квіточки, сердечка і навіть контури обличчя казкового святого Миколая. Головне — імпровізувати, вигадувати свою зимову казку.
Медова хатинка
Із медових коржів можна зробити казкову медову хатку — або до ялинки, або просто на стіл, радить Наталя Чотлош. Діти також залюбки допомагають творити їй цей кулінарний шедевр — син «проектує», донька відповідає за дизайн, а вона — головна по тісту. Спробуйте і ви зі своїми дітьми зробити цю випічку до свят. Зважте, що процес триватиме вечір одного дня і трохи наступного. Отже, візьміть 500 г борошна, пакетик розпушувача для тіста, 450 г цукру, 4 яйця, 4 чайні ложки меду, 150 г подрібнених горіхів (мигдаль, фундук, арахіс, волоський), чайну ложку кориці, 0,5 столової ложки кардамону і 0,5 чайної ложки меленої гвоздики. Розігрійте на паровій бані мед, додайте до нього яйця і збийте. Додайте решту інгредієнтів, старанно перемішайте і залиште тісто на ніч при кімнатній температурі.
З вечора з цупкого паперу виріжте прямокутники для хатинки, по дві заготовки: для даху — 11х12 см; для бокових стін — 6,5х10 см, для фасаду — 14х10 см. Можна ще вирізати ялинки, звіряток, парканчик і основу для будиночка (але його можна буде встановити і на картонну підставку чи тортівницю).
Приступаючи до випікання пряників, змажте деко маслом, присипте борошном і розігрійте духовку до 180 градуств. Готове тісто розкачайте в пласт товщиною 0,7 см і виріжте з нього всі фігурки. Випікайте, щоб не перепекти, 12–15 хвилин.
Поки випічка холонутиме, готуйте глазур. Для цього охолоджений яєчний білок збийте зі 100 г цукру і столовою ложкою лимонного соку. Заповніть глазуррю кондитерський шприц чи мішечок і обведіть контури вікон і дверей, а на даху намалюйте черепицю. Можна дах просто змазати будь–яким кремом і присипати маком чи горіхами, кольоровими присипками, а стіни будиночка — маленькими шматочками мармеладу чи сухофруктів.
Коли частинки хатинки підсохнуть, можна починати її збирати. На нижню і бічну частини фасаду нанесіть товстий шар глазурі і встановіть фасад на основу (на піднос чи картон). Потім нанесіть глазур на бічну стіну і встановіть її поряд iз фасадом — притисніть заготовку руками і трішечки потримайте, поки зафіксується (так само ставте і бічні стіни). Для того, щоб установити дах, готуйте нову глазур. Далі на шар глазурі ставте одну частину даху і фіксуйте його зубочистками, потім — другу, а місце стику залийте товстим шаром глазурі. Так само, з допомогою глазурі, встановіть паркан і ялинки. Готовий будиночок можна прикрасити кольоровою присипкою або кокосовою стружкою.