10 грудня, в Міжнародний день захисту прав людини, правозахисники Української Гельсінської спілки вирішили складне питання, хто ж із наших співвітчизників цього року спричинився до найбільших і найганебніших порушень прав людини. Номінантів на вручення антипремії «Будяк–2012» цього року було особливо багато. Це і екс–міністр освіти Дмитро Табачник, який у одному з коментарів розділив жінок на «розумних» і «красивих», і регіонал Віталій Журавський, який пропонував ввести кримінальну відповідальність за наклеп (що мало би закрити рот всій незалежній пресі), і Президент, якому закидали байдужість та бездіяльність у сфері захисту прав людини, а також ЦВК (за порушення на виборах), Укрзалізниця (порушення права на переміщення), Нацбанк, Пенсійний фонд, Кабмін, СБУ та МВС за видачу Развозжаєва Росії та інші.
Проте переможцем року було визнано автора скандального закону про біометричні паспорти та Єдиний реєстр регіонала Василя Грицака. Його «нагородили» за «грубе порушення права на особисте життя» та за «найбільш небезпечну законодавчу ініціативу в галузі прав людини». «Небезпека цього закону, на думку журі, — в тому, що він створює нову мегабазу даних під назвою «Єдиний державний демографічний реєстр», куди будуть вносити всі відомості про кожну особу, про її родину, відцифрований зразок підпису, обличчя особи. Це є наступом на приватність і на особисте життя, оскільки будь–який чиновник зможе отримати доступ до інформації про персональні дані кожного громадянина України. По–друге, немає гарантії, до кого ще може потрапити ця база даних», — пояснила під час прес–конференції глава Центру інформації про права людини Тетяна Печончик.
Таку «почесну» нагороду Грицак отримує вдруге. У 2007 році йому вручили «Будяка» також за «брутальне втручання у право на приватність». Тоді у скандалі фігурували закордонні паспорти, у які пан Грицак пропонував ввести біометричні дані. П’ять років тому це була занадто «прогресивна» ідея, тож влада вирішила просто прийняти постанову про видачу закордонних паспортів нового зразка, чим спричинила черги, відміни віз та інші незручності для українських туристів. Дізнавшись про «нагороду», Грицак у листі, вміщеному на сайті Української Гельсінської спілки, зауважив, що «деяка брехня» робить цю премію «некашерною» та «з християнським привітом» порадив зробити «Будяк» «з більш коштовних матеріалів (як–то золото, срібло, діаманти або, на крайній випадок, коштовна пластмаса)». Саме тому цього року Грицаку вручать «Золотий Будяк». Звісно, це лише назва, проте своєю реакцією регіонал показав, що громадська критика турбує його менше, ніж можливість отримати коштовний подарунок.
Крім «золотого», УГС вручила цього року ще чотири «некоштовні» «Будяки». Вони дісталися Центральній виборчій комісії (яка, на думку, правозахисників, «могла істотно скоротити негативні наслідки протистояння в округах, але усвідомлено цього не зробила, чим порушила виборчі права»), Нацбанку (який посприяв «штучній ліквідації АКБ «Базис», що належав опозиціонеру Арсену Авакову), Президенту Віктору Януковичу і Голові Верховної Ради Володимиру Литвину (за прийняття і підписання закону про здійснення державних закупівель, а також закону про основи державної мовної політики) та Харківській міській раді та Харківському адміністративному суду (за систематичні заборони на проведення будь–яких акцій у місті). n