Коли надворі завірюха, особливо не помітингуєш, але це не спинило науковців — учора вони прийшли під стіни Верховної Ради. Декілька сотень співробітників Національної академії наук України зібралися під парламентом, аби вимагати збільшення коштів у бюджеті для потреб науки. Одразу зазначимо, що акцію проводила профспілка, основною метою якої було повне фінансування статті із зарплат. Президент Академії Борис Патон та голова профспілки НАНУ Анатолій Широков ще 7 листопада просили встановити видатки для науки в розмірі 3,792 мільярда гривень.
Пан Широков розповів «УМ», що нинішніх 2,57 мільярда гривень, виділених державою, не вистачить навіть на зарплатню науковцям. «Тому ми зібралися сюди, аби передати свої вимоги до парламентаріїв. Їх усього дві: перша — це виконання у повному обсязі положень протоколу переговорів представників Кабміну і нашої профспілки від 9 жовтня цього року та доручень Прем’єр–міністра України від 10 жовтня в частині максимального врахування наших пропозицій. А друга — вважати можливим компромісом погодитись на видатки НАНУ по загальному фонду на рівні, передбаченому проектом бюджету для Генпрокуратури та СБУ. А саме 3,2 мільярда гривень. По суті вони мають нам додати лише 610 мільйонів гривень», — каже голова профспілки науковців. За словами чоловіка, необхідні гроші можна взяти у силових структур, оскільки «вони, окрім того, що не виконують своїх функцій, коли спецслужби сусідніх країн спокійно крадуть людей на нашій території, так ще й за останні два роки збільшили свої бюджети вдвічі».
Смішно було спостерігати цілий автобус спецназівців, який стояв неподалік натовпу. Мабуть, розумні, інтелігентні та здебільшого немолоді люди дійсно становлять загрозу владі та громадському порядку. Спецназ відчергував до кінця пікету, незважаючи на те, що всі поводилися спокійно, навіть без вигуків «Геть!», а найбільшим проявом почуттів були транспаранти «Від стабільності до благополуччя олiгархiв», «Немає науки — немає розвитку країни».
Керівник відділення Інституту проблем безпеки атомних електростанцій Євген Олійник дуже чітко відповів на питання «УМ», чим загрожує скорочення видатків на науку: «Це загрожує тим, що науковці підуть торгувати в кіоски чи в переходи, як це було в 90–тi роки. Тільки цього разу це вже буде остаточний крах тих напрацювань, що були у нас останнього часу. Знищення нашого закладу несе загрозу всій країні, оскільки ми досліджуємо Прип’ять та радіаційні ґрунтові води». З іншого боку, продовжує пан Олійник, як можна чекати особливих досягнень, коли середня зарплатня науковця становить три тисячі гривень? І це тільки в Києві, а в провінції ситуація ще гірша. «А якщо згадати, в якому жалюгідному становищі наша освіта, то зовсім страшно стає. Люди думають, як прогодувати дітей, а не як винайти щось нове. Єдине, що хоч якось рятує, це гранти, які ми час від часу отримуємо», — констатує пан Олійник.
Мітингарі весь час запрошували вийти до них когось із народних обранців. Люди мали на увазі депутатів від правлячої партії, проте вийшов до науковців представник БЮТ Юрій Ганущак. Отримавши від протестуючих вимоги, пообіцяв передати парламенту. А поки люди стояли на морозі та вимагали справедливості, депутати тихо й мирно прийняли бюджет без поправок...