Піст — не лише обмеження в їжі. Найперше — це духовне очищення, про яке не скажеш лаконічніше, ніж: «Не їж ближнього свого». Щодо матеріальних харчів: пісні страви — це корисно, смачно і різноманітно. Цього разу пропонуємо приготувати пісні страви з борошна.
Сяду на пеньок та й з’їм пиріжок...
Пиріжки — це те, що нізащо не дасть організму відчути, що його чимось обділяють, бо вони смачні і поживні. Спочатку будемо пекти пісні пиріжки з гречкою і печерицями. Для тіста потрібно 1,5 склянки води, 4 склянки борошна, 2 столові ложки цукру, півсклянки соняшникової олії, чверть чайної ложки солі і 30 г свіжих дріжджів. У теплій воді (температура 35–37 градусів) розведемо дріжджі, цукор, сіль і добре перемішаємо. Далі поступово починаємо всипати просіяне борошно, замішуємо некруте тісто. Наприкінці замішування додаємо олію і місимо доти, доки тісто не почне відлипати від миски і рук (але воно має бути не дуже крутим). Готове тісто трохи присипаємо борошном, накриваємо серветкою чи рушничком і ставимо в тепле місце на годину. Коли тісто підніметься, його потрібно знову вимішати і дати ще раз підійти.
Начинка для пиріжків з пісного тіста може бути різною: з картоплею і смаженою цибулею, з тушкованою капустою та морквою, з картопляним пюре із зеленим кропом та зеленою цибулею. Моїй родині найбільше подобається начинка з гречки зі смаженими печерицями і цибулею. Гречку (200 г) відварити, підготовлені печериці (300 г) і подрібнену цибулину обсмажити на олії. Все змішати, поперчити, посолити — і начинка готова!
Окреме слово про пиріжки з горохом і селерою. Для приготування цієї начинки спочатку потрібно відварити горох і кубиками порізаний корінь селери. Далі потовкти масу, додати в неї смажену цибулину, трохи сухого базиліку і меленого перцю.
Для начинки підійде і літня консервація: варення, джеми, повидло. Моя сестра Валентина пече ну дуже смачні пиріжки з яблуками і маком. Яблука ріже на кубики, додає до них товчений мак, цукор і начиняє цією масою тісто. Такі пиріжки дуже поширені у господинь на Житомирщині.
Випікати пиріжки можна традиційно в духовці (попередньо змастивши їх чайною заваркою, щоб були рум’яними). А можна обсмажити з обох боків до золотистого кольору у сковорідці у великій кількості соняшникової олії.
Якщо для вас порпатися з пиріжками задовго, робіть ліниві пісні пиріжки з кунжутом — вони спеціально для тих, хто поспішає, постить і дбає про своє здоров’я. Для тіста візьміть 0,5 кг борошна (пшеничного чи житнього), 150 г соняшникової олії, склянку теплої води, чайну ложку цукру, пакетик (11 г) швидкодіючих дріжджів і сіль. Для начинки — по 2 середні цибулини і морквини, 400 г грибів (будь–яких свіжих), сіль, зелень і кунжут (для посипання). Замішуємо тісто, накриваємо його рушничком і ставимо на годину «рости». Тим часом готуємо начинку. Дрібно нарізаємо цибулю, моркву і гриби, обсмажуємо це на соняшниковій олії під кришкою (цибуля має добре пропаритися, стати м’якою). З тіста розкачуємо тоненький пласт (0,5–0,8 см). На тісто викладаємо начинку і скручуємо його в рулет. Заліплюємо краї і ріжемо рулет на шматочки товщиною 2–4 см. Викладаємо на присипане борошном деко, посипаємо дрібно порізаною зеленню (кріп чи петрушка) і кунжутом. Випікаємо 20 хвилин при температурі 200 градусiв. Даємо обов’язково прохолонути — так наші пироги будуть смачнішими.
Варенички мої!
Співати в піст не рекомендується, а от пісні вареники — саме те, що треба. Для тіста візьмемо 3 склянки (400 г) борошна, пiвчайної ложки солі і 2 столові ложки олії (для еластичності тіста). Просіємо борошно в миску і перемішаємо його із сіллю. Далі додамо олію і, поступово доливаючи воду, замісимо тісто середньої густоти. Старанно вимісимо його і загорнемо хвилин на 15–20 у плівку або кульок, щоб тісто трохи вистоялося і не обвітрилося. Потім від готового тіста відріжемо приблизно чверть, скачаємо з цього шматка ковбаску завтовшки близько 3 см і наріжемо її на шматочки завтовшки приблизно 1,5 см. (Решту тіста будемо тримати у плівці). Розкачаємо шматочки тіста в нетовсті кружечки і накриємо їх серветкою, щоб не пересихали.
Начинку приготуємо картопляну. З картоплі зваримо пюре, але без масла — лише картопля, сіль і вода. Подрібнені цибулини ( 2 штуки) обсмажимо до красивого рум’яного кольору. Пюре поперчимо, додамо половину смаженої цибулі — і починаємо ліпити вареники, міцно скріплюючи краї. (При бажанні можна прикрасити їх «кіскою», знизу доверху натискаючи великим пальцем на краї). Вареники слід варити у підсоленій киплячій воді десь 5 хвилин. Коли спливуть доверху, їх слід виймати шумівкою в миску і посипати залишками смаженої цибулі.
Мені особисто дуже смакують вареники із солодкою начинкою. Щоб таку приготувати, беру 5 середніх яблук, натираю на великiй тертці, додаю щіпку кориці та 3 столові ложки цукру. Готові вареники з такою начинкою найкраще полити медом.
Ще один варіант солодких вареників — з квасолею і маком. Квасолю, попередньо замочивши, відваріть і пропустіть крізь м’ясорубку. Мак замочіть і також додайте у квасолю. Додайте за смаком цукор і сміливо ліпiть велику порцію вареників! Як показує практика, таких вареників багато не буває.
Рум’яна випічка на розсолі
Оригінально і смачно — пісні млинчики на розсолі. У мене вони видаються хрумкими і тонкими. Для приготування таких млинців потрібна склянка розсолу з огірків чи помідорів, пiвсклянки теплої води, 2 чайні ложки цукру, по 3 чайні ложки соняшникової олії і картопляного крохмалю та борошно (приблизно 1,5 склянки). Замішуємо всі інгредієнти так, щоб тісто було, як на налисники. Даємо постояти йому 20 хвилин і починаємо смажити тоненькі млинці.
Для начинки млинців на розсолі добре смакують смажені на соняшниковій олїї печериці (200 г) з цибулею з улюбленими спеціями. А ще — тушкована на олії свіжа капуста з морквою, цибулею і болгарським перцем (усього — порівну).
На розсолі можна спекти і смачне пісочне печиво. Потрібно 200 г цукру, 200 г розсолу (будь–якого, я використала капустяний), 100 г олії, приблизно 4 склянки борошна, пiвчайної ложки соди, погашеної оцтом. Замісити тісто, розкачати його товщиною приблизно в сантиметр і сформувати печиво такої форми, як вам подобається. Мені найбільше подобається просто відщіпувати від цілого куска шматки тіста, розкачувати з них кульки в долонях, а потім робити маленькі перепічки. До речі, хто хоче — може додавати в тісто товчений мак або посічені родзинки чи горіхи, а цукор замінити 150 г меду. Випікати печиво слід на змащеному олією дечку. Коли воно буде майже готовим, можете змастити його міцною чайною заваркою — це якщо само не підрум’янюється.
Смачного!