Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово–комунального господарства запропонувало ввести штрафи для господарів котів та собак, якщо вони відмовляються прибирати екскременти за своїми домашніми улюбленцями. Відповідний законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення вимог щодо поводження з відходами» авторства самого Прем’єра Азарова розміщено на сайті відомства.
Мінрегіонбуд пропонує внести зміни до статті 154 Адміністративного кодексу України. Вона стосується порушень правил утримання домашніх тварин. Відповідно до законопроекту, прибирати екскременти собак (котів) — це обов’язок їхніх власників. Ті, хто відмовляється прибирати, будуть платити штраф від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто 17–51 гривні). Для посадових осіб сума штрафу вища: від 51 до 85 гривень. Чи залежить градація штрафу від розміру «купки» чи від частоти порушень норм чистоти, поки невідомо. Незрозуміло також, хто буде наглядати за власниками тварин та матиме повноваження виписувати штрафи — двірники, міліція чи працівники ЖЕКів. І що робити, якщо несвідомий собаколюб відмовляється прибирати лайно, мовляв, не моя собака це зробила, не експертизу ж проводити?
У багатьох розвинених країнах світу діє подібна норма закону. Проте у першу чергу вона базується не на системі штрафів, а на вихованні громадян та забезпеченні їх усіма умовами для того, щоб поводитися акуратно. Так, у Чехії є спеціальні місця для вигулу собак, де місцеві комунальні служби залишають одноразові рукавички та пакетики. У Фінляндії, Норвегії та Швеції власники собак можуть також безплатно скористатися пакетом i совочком. А запровадження аналогічного закону в Польщі було однією з передумов вступу країни до Євросоюзу.