Понад п’ять тисяч людей минулої суботи в Києві взяли участь у вшануванні пам’яті жертв Голодомору 1932—1933 років.
Акції почалися з масової траурної ходи від станції метро «Арсенальна» до Меморіалу жертв Голодомору, що поруч із Києво–Печерською лаврою. Учасники маніфестації тримали державні прапори і транспаранти з гаслами. Партійної символіки не використовували, хоча політичних активістів та лідерів було багато. Зокрема, квіти до меморіальної «Свічки» поклали Арсеній Яценюк і Микола Томенко від ВО «Батьківщина» та Олег Тягнибок від ВО «Свобода».
Одночасно до Меморіалу прийшли митрополит Київський УПЦ МП Володимир та колишній патріарх УГКЦ Любомир Гузар. Потім патріарх Філарет з УПЦ Київського патріархату та представники Української греко–католицької церкви відслужили спільну панахиду за мільйонами загиблих.
О 16.00 присутні вшанували пам’ять жертв Голодомору хвилиною мовчання. Після цього люди йшли до Меморіалу ще кілька годин — посли іноземних держав, дисиденти, політики, старі й молоді, зосереджені школярі з класними керівниками, хористи, сотні й тисячі простих, небайдужих українців. Кожен охочий міг отримати від організаторів (безкоштовно!) запалені лампадки і свічки, тож у сутінках підніжжя Меморіалу та схили символічного кургану вкрилися безліччю символічних вогників.
У музеї Голодомору «під Свічкою» принагідно можна було оглянути експозицію під умовною назвою «Трагедія одного села». Працівники Меморіалу влаштовують таку виставку вже втретє. Нинішня — розповідає про голодну катастрофу села Тарган Володарського району на Київщині.
Жалобні акції з нагоди роковин Голодомору відбулися також у багатьох регіонах України. А от свічок у вікнах того вечора було значно менше, ніж у цей день минулих років...
ОФІЦІЙНО
Екс–президенти Леонід Кравчук, Леонід Кучма, Віктор Ющенко та чинний глава держави Віктор Янукович віддали шану померлим під час Великого Голоду в п’ятницю, напередодні Дня пам’яті жертв голодоморів. У Національному музеї «Меморіал пам’яті жертв голодоморів в Україні» Янукович встановив символічну композицію з квітів і колосків до скульптури «Гірка пам’ять дитинства» та поставив лампаду до «Свічки пам’яті».
Наступного дня Президент виступив із телезверненням до українців, заявивши: «Із 1932 до 1933 року в Україні та інших країнах колишнього Радянського Союзу тривав Голодомор. Цей злочин назавжди змінив хід історії українського народу. Він став одним із найважчих випробувань, що випали на нашу долю. Голодомор не лише фізично знищував людей. Він мав викликати покору і страх. Десятиліттями нам забороняли навіть згадувати про ті страшні події. Але український народ виявив стійкість. Завдяки вірі у свої сили, любові до України, споконвічному прагненню до свободи та незалежності — ми вистояли».