США та Євросоюз звернулися до української влади з, можливо, останнім перед виборами закликом. У спільній статті для газети «Нью–Йорк таймс» державний секретар Сполучених Штатів Америки Хілларі Клінтон та верховний представник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Кетрін Ештон наголошують, що Президент і уряд України мають гарантувати дотримання права на участь у виборах вільного доступу до ЗМІ всіх без винятку кандидатів. «Зараз Україна стоїть на вирішальному роздоріжжі. Багато з її сусідів у Центральній та Східній Європі продемонстрували світові, чого можливо досягнути за умов демократизації та економічного процвітання. Україна має можливості зробити те ж саме», — наголошують автори статті. І зазначають, що влада нашої держави «має здійснити важливі кроки, щоб реалізувати цей потенціал», передусім «щодо зміцнення демократичних інституцій для забезпечення поваги до основних свобод».
«Парламентські вибори в Україні наприкінці цього місяця стануть важливим показником для цих інституцій. Зараз у країні є тривожні тенденції, що підтверджується останньою проміжною доповіддю місії спостерігачів БДІПЛ ОБСЄ, — цитує переклад статті партія «Батьківщина». — Ми стурбовані останніми повідомленнями про застосування адмінресурсу на користь кандидатів від правлячої партії та труднощі, з якими зіткнулися деякі ЗМІ. Також ми стурбовані тим, що ЦВК й надалі проводить передвиборчі засідання за закритими дверима, і відсутністю представників деяких політичних партій в окружних та дільничних комісіях».
Окрім того, Ештон і Клінтон висловлюють жаль «через засудження лідерів опозиції під час судових процесів, які не відповідали міжнародним стандартам, та ненадання їм права брати участь у виборах». І закликають припинити підкуп виборців та розслідувати вже зафіксовані випадки роздачі їм матеріальної допомоги від кандидатів.
Автори статті також нагадують, що США і Євросоюз роблять свій внесок забезпечення вільних і чесних виборів в Україні, підтримуючи спостерігачів, допомагаючи проводити навчання для членів виборчих комісій тощо. Але проведення виборів залежить тільки від України та її влади.
«У наших глибоких спільних інтересах бачити незалежну, заможну і незворотно демократичну Україну, асоційовану з ЄС», — запевняють Клінтон й Ештон. Проте «Європейський Союз зможе рухатися вперед із таким амбіційним порядком денним лише за умови, якщо в Україні поважатимуть права народу, в тому числі на свободу слова, участі у політичному житті, свободу зібрання та свободу преси, буде досягнуто верховенства права та прогресу в загальному порядку денному реформ».