Верховний комісар ООН у справах біженців гостро відреагував на зникнення в Києві російського опозиціонера, активіста «Лівого фронту» Леоніда Развозжаєва, який мав намір просити політичного притулку в Україні. Про це йдеться в заяві, розміщеній на сайті Агентства ООН. «Функціонування системи надання притулку вимагає, щоб особи, які шукають міжнародного захисту, мали впевненість у справедливій і рівній основі системи надання притулку, яка дозволить їм висловити свої претензії, а також, щоб їхні права, зокрема щодо фізичної недоторканності, дотримувалися і захищалися державою перебування», — йдеться у заяві. В ООН наголошують: якщо прохача про притулок видають країні, з якої він утік, «без поваги до існуючих процедур, це може призвести до того, що державу буде притягнуто до відповідальності за грубе порушення національного та міжнародного права». В Управлінні Верховного комісара ООН у справах біженців сподіваються, що «інцидент iз Развозжаєвим буде ретельно розслідувано», і чекають результатів цього розслідування. Стурбованість фактично видачею Москві російського опозиціонера висловлює і ЄС. Учора речник Верховного представника ЄС iз питань зовнішньої та безпекової політики Майя Кощанчич сказала, що в Єврокомісії чекають розслідування з боку української влади. «Обвинувачення дуже серйозні, багато речей мають бути з’ясовані», — цитує речницю агенція УНІАН.
І хоч усі «силові» відомства України до вечора понеділка заявили (хто раніше, а хто й до кінця дня, очевидно, шукаючи більш вдалі формулювання на своє виправдання) про непричетність до НП iз Развозжаєвим, експерти певні: спецслужби лукавлять.
Так, почесний голова Об’єднання ветеранів розвідки, генерал Олександр Скіпальський в інтерв’ю «5–му каналу» заявив: викрадення опозиціонера та подальше його транспортування в Москву не могло відбутися без погодження та підтримки українських силових структур. «Думаю, ми перебільшуємо в даному випадку можливості ФСБ (щодо варіанта викрадення Развозжаєва. — Ред.), — каже Скіпальський. — Якби це зробила ФСБ напередодні візиту нашого Президента до Росії, МЗС щонайменше оголосило б ноту, а візит не відбувся б. Тому що це [викрадення] виглядало б досить деструктивно і принизливо для держави. Я не вірю майже на 100 відсотків, що це сталося без узгодження з українською стороною».
Версія про таємну співпрацю двох спецслужб здається вірогідною й депутатові Держдуми РФ Іллі Пономарьову, чиїм радником був Развозжаєв. «Моє припущення — ця операція в Києві проходила з мовчазної згоди українських силовиків. По–іншому зробити неможливо, адже Развозжаєва доправили до Москви з Києва літаком, а це означає, що Леонід проходив паспортний контроль… Звичайно, людину можна заховати у скриню і вивезти. Не думаю, що наші спецслужби так ризикували, щоб настільки серйозно зіпсувати відносини з Україною. Думаю, вони поінформували українських колег, а ті, у свою чергу, закрили очі», — сказав пан Пономарьов московському кореспондентові УНІАН. Тепер, певен депутат Думи, українські спецслужби відхрещуватимуться від цієї історії, оскільки вийде так, що закон було порушено з відома самих спецслужб. На думку Пономарьова, саме для того, щоб вигородити київських колег, ФСБ вигадує, начебто опозиціонер сам з’явився з повинною. Але «це очевидна неправда, адже навіть речі Развозжаєва залишилися в комісаріаті ООН у Києві».
СБУ в кепській ситуації: виходів лише два, третього немає — або визнати, що допомогли ФСБ і порушили таким чином усі міжнародні норми й українське законодавство, або стверджувати, що нічого про Развозжаєва не знають. А значить, іноземні спецслужби можуть коїти що завгодно під носом у есбеушників.