Як заявив на своєму сайті заступник Голови Верховної Ради Микола Томенко, всупереч позиції науковців і громадськості було ліквідовано Національну комісію з питань Червоної книги, а її функції передано Міністерству екології та природних ресурсів. Про це політик сказав, коментуючи ухвалення парламентом Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (щодо оптимізації повноважень органів виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів, у тому числі на місцевому рівні).
У записці ж до самого законопроекту сказано, що він «спрямований на вдосконалення законодавчого регулювання відносин, пов’язаних iз виконанням функцій державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища». Пан Томенко пояснив, що це не так, бо, незважаючи на вимоги громадських екологічних організацій, які він озвучив під час розгляду згаданого закону на сесії Верховної Ради, не була підтримана пропозиція зберегти нинішню структуру організації та роботи з Червоною книгою.
«Те, що більшість не підтримала озвучену мною поправку, означає, що браконьєрське думання уряду перемогло», — наголосив віце–спікер. Він зазначив, що на сьогоднішній день серед чиновників Міністерства екології практично не залишилося системних фахівців у галузі охорони природного середовища, а всі керівні посади займають бізнесмени або так звані менеджери, що прийшли заробляти кошти, а не охороняти природу. Тоді як до складу Національної комісії з питань Червоної книги України входять провідні вчені НАН України, інших наукових установ, фахівці центральних органів виконавчої влади з питань охорони довкiлля, представники природоохоронних громадських організацій. Вони й приймали рішення про занесення до Червоної книги та про виключення з неї рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, організацію наукових досліджень, розроблення заходів щодо збереження і охорони таких видів та контроль за їх виконанням.
«Не бачу взагалі логіки в цьому рішенні. Таке враження, що депутати вже не цікавилися, що вони там приймають, і сконцентрувалися на виборах, — коментує «УМ» директор громадської організації «Київський еколого–культурний центр» Володимир Борейко. — Тепер маємо проблему, що комісія, яка раніше була незалежною, стане кишеньковою структурою Міністерства екології. Це означає, що можуть теоретично перестати захищати види тварин, які використовуються у промислових масштабах».