Із картоплею, яка «прибилася» в Європу років 450 тому і яку більшість українців сьогодні вважає своєю рідною, треба бути обережним. Бо другий наш «хліб» настільки смачний і одночасно калорійний, що фігура чи не кожного його шанувальника може стати схожою на ту саму круглобоку картоплю. Втім, знаючи міру, від страв iз бульб відмовлятися не варто.
Гарнір
Якщо є смачно приготована картопля — це вже, вважай, сім’я чи гості наполовину ситі. Один iз найпростіших способів оригінального приготування бульб — картопля у гірчично–лимонному соусі. Якщо у вас за столом збирається компанія з 8—10 гостей, беріть 2 –2,5 кг дрібної картоплі, по столовій ложці гірчиці в зернах та готової магазинної гірчиці, 5 столових ложок олії, 0,5 чайної ложки суміші прованських трав, половину лимона і пучок свіжого кропу. Картоплю треба почистити і відварити у підсоленій воді до напівготовності (не довше 10 хвилин). Поки бульби доходять до потрібної кондиції, готуємо заправку: змішуємо олію, обидва види гірчиці, трави, натираємо спочатку цедру з половини лимона, а потім вичавлюємо сік, підсолюємо. Далі у мисці з’єднуємо відціджену картоплю та заправку і ретельно, але акуратно (щоб не пом’яти картоплю) перемішуємо. Насамкінець викладаємо одним шаром на деко і запікаємо у духовці 25 хвилин при температурі 190 градусів. Ще гарячою картоплю треба посипати подрібненим кропом і швиденько подавати.
Дуже смачна і корисна у пору, коли розгулялися різні простудні інфекції, але не для кожного столування — картопля–фрі у часниковому соусі. Щоб приготувати цю смакоту, треба кiлограм дрібної картоплі, 200 г олії, 0,5 чайної ложки оцту, 50 г вершкового масла, півголовки часнику, кілька горошин чорного і духмяного перцю, петрушка, кріп. Почищену картоплю спочатку треба трохи приварити, додавши у воду горошини перцю (найкраще — у марлевому мішечку) та оцет. Потім її обов’язково треба вийняти на друшляк, щоб стекла вода. Далі у каструлю наливаємо олію і доводимо її до кипіння. Порціями викладаємо картоплини і смажимо до золотої скоринки — виходять кульки–фрі. Щоб не вибирати забагато жиру, бульби виймаємо шумівкою. Почищений часник тремо на тертці і змішуємо з розтопленим вершковим маслом. Насамкінець поливаємо цією заправкою картоплю, притрушуємо зеленню й акуратно перемішуємо.
Два в одному
Щоб не морочитися з роздільним приготуванням гарніру та додатку до нього, можна приготувати різні варіанти печені у горщиках. Тут відразу варто зауважити, що будь–який різновид такої страви смачніший і ароматніший, коли кожен її інгредієнт попередньо, до потрапляння у горщик, обсмажити. Втім, усі знають, така обробка продуктів, — це зайве навантаження на печінку. Тому, зваживши, що для вас є пріоритетом, діставайте горщики.
Дуже осіння страва — картопля з грибами. На середній горщик потрібно 2–3 картоплини, кілька грибів (якщо білі — їх менше, бо меншою мірою уварюються; якщо печериці — більше, бо вони зменшаться вполовину), по половині морквини, цибулини, 1–2 зубчики часнику. На дно горщика кришимо картоплю, потім кладемо відварені гриби, подрібнені моркву, цибулю, часник і зверху ще кладемо шматки картоплі. Солити і перчити найкраще потроху між шарами; лавровий листок, якщо любите, кладіть зверху. Далі десь наполовину треба залити горщик водою (якщо рідини буде забагато — заллєте духовку), накрити кришкою і поставити в розігріту до 180–200 градусів пічку, хвилин через 10 зменшити температуру і тримати у духовці ще 15–20 хвилин. Насамкінець треба покласти в горщики подрібнену зелень та влити приправлену спеціями суміш яйця з борошном (столова ложка). Ще хвилин 4–5 потримаєте горщики у духовці без кришки — і запашна печеня з хрусткою золотавою скоринкою готова.
Щоб зготувати печеню з чорносливом, на 4 порції потрібно 400–500 г свинини (найкраще підійде ошийок), близько кiлограма картоплі, 2–3 великі цибулини, 200–300 г чорносливу без кісточок, чебрець, чорний перець, лавровий лист за смаком. Чорнослив промийте і залийте окропом. М’ясо поріжте на невеликі шматочки і обсмажте. На тій же сковорідці спасеруйте півкільцями нарізану цибулю. Далі викладайте у горщики інгредієнти у такій послідовності: картопля, м’ясо, цибуля, порізаний на смужки чорнослив і невеликий шар картоплі зверху. Додайте сіль, чебрець, перець і лавровий лист. Залийте все окропом на дві третини і ставте у добре розігріту духовку. Через 10 хвилин зменшіть температуру до 150–160 градусів і готуйте ще з півгодини.
Млинці
Одна з найулюбленіших страв багатьох — деруни. Вони можуть бути не лише з картоплі. Спробуйте, скажімо, деруни з грибами. Для їх приготування потрібно 0,5 кг картоплі, 100 г свіжих печериць, велика цибулина, яйце, 3–5 столових ложок борошна. Картоплю потерти на тертці (середні отвори). Посолити і залишити на 10 хвилин, щоб стекла зайва рідина, яку потрібно злити. Печериці треба почистити і порізати дрібною соломкою. Далі змішати картоплю, потерту цибулину, гриби, яйце та борошно і ретельно все вимішати. Готову суміш викладати ложкою у гарячу олію і смажити, як звичайні деруни. До речі, ці картопляно–грибні млинчики смакують не лише зі сметаною, а й зі спеціальним вершково–майонезним соусом. Щоб його зготувати, треба потерти на тертці (великі отвори) плавлений вершковий сирок, додати 4–5 столових ложок майонезу, 2 розчавлені зубчики часнику і жменю подрібненого кропу — ретельно перемішати.
Ще один різновид — деруни з м’ясом. Для їх приготування потрібні такі складники: кiлограм картоплі, 300 г м’ясного фаршу, цибулина, яйце, 2–5 столових ложок борошна, 3–4 зубчики часнику. Картоплю треба почистити і натерти на дрібній тертці, додати яйце і борошно, присмачити сіллю і чорним меленим перцем та подрібненим часником. До фаршу додати цибулю: подрібнену і спасеровану або потерту на велику тертку та спеції. На розігріту сковорідку налити олію, ложкою викласти картопляну суміш, швиденько розрівняти і поверх швидко викласти фарш, а потім зверху ще — картопляну масу. Обсмажити з двох сторін. Щоб не пересмажувати ці деруни і бути певним, що всі інгредієнти пропеклися, — до готовності краще доводити їх у помірно розігрітій духовці під харчовою плівкою чи фольгою.
Смачного!