Цей величний і водночас трохи кумедний овоч — знахідка не лише для поетів. Гарбузи, а точніше їх сонячно–помаранчева м’якоть, — це продукт, який урізноманітнить буденний стіл. І не тільки звичною гарбузовою кашею.
Салат–бар
Найсмачніший гарбуз — запечений. Саме в такому вигляді, невеликими шматочками, його найкраще додавати у салати. Перш ніж відправити часточки на деко, їх треба трохи посолити, поперчити і щедро вимастити в олії — тоді вони не засохнуть у духовці. Олію найкраще використати нерафіновану. Ідеально — оливкову. Запікати треба при температурі 180—190 градусів близько півгодини. Для любителів гарбузів спечені шматочки, до речі, — прекрасний і корисний гарнір до яєчні або м’ясних відбивних чи котлет.
У салатах iз гарбузом прекрасно поєднуються свіжі помідори (пропорції — десь 1 до 1) і цибуля або часник (це вже — що ви більше любите). М’ясисті томати обов’язково треба різати товстими скибками, цибулю — півкільцями. У такій композиції не обійтися без пригоршні свіжої порізаної петрушки або базиліку (можна замінити набором сушених трав: сумішшю розмарину, тим’яну, чебрецю, базиліку й естрагону) і лимонного соку (можна замінити оцтом). Заправляють такий салат олією, якою змащували гарбузові шматочки, або домашнім йогуртом.
Солодкуватий печений гарбуз по–новому розкривається поряд з солоними огірками. У такому салаті помаранчевих шматочків має бути у 2–3 рази більше, ніж зелених (огірки нарізаємо кружальцями). Присмачуємо дрібно посіченою ріпчастою або зеленою цибулею, кропом, лимонним соком, заправляємо олією.
Ще один варіант — салат iз бринзою і салатним листям. Беремо сирого і печеного гарбуза по 100 г, пучок салатного листя, кримську чи звичайну ріпчасту цибулю, ріжемо. Приправляємо чорним меленим перцем, базиліком і сумішшю олії та лимонного соку. Зверху посипаємо підсмаженим кунжутним насінням або подрібненим волоським горіхом.
У меню сироїдів доречний салат зі свіжого гарбуза і яблука. Для його приготування потрібен шматок гарбуза вагою близько 200 г, середнього розміру яблуко, 6–8 волоських горіхів, лимонний сік та мед (або цукор). Овоч тремо на крупну тертку, фрукт ріжемо соломкою і швидко скроплюємо лимонним соком, щоб не потемнів. Змішуємо, додаємо мед і посипаємо горіхами.
Основна страва
Людям, які скептично ставляться до включення у раціон гарбузових страв, варто знати, що цей овоч дуже шанують, скажімо, італійці. Дуже поширена страва у країні–«чобітку» — паста з гарбузом. Якщо хочете спробувати, беріть по 400 г спагеті та яловичини чи курятини, 500 г м’якоті гарбуза, цибулину, зубчик часнику, 4–5 помідорів без шкірки, 0,5 склянки білого сухого вина, 100 г тертого твердого сиру (бажано пармезану), 2 столові ложки оливкової олії, 1 чайну — сушеного тим’яну. Цибулю, часник і помідори треба подрібнити. М’ясо і гарбуз порізати невеличкими кубиками. У сковорідці розігріти олію й обсмажити м’ясо. Викласти його на окрему тарілку, а в жирі, який залишився, обсмажити до прозорості часник iз цибулею, додати помідори і гарбуз, влити вино, посолити, поперчити. Якщо хочете — додайте трохи цукру. Присмачте тим’яном і тушкуйте 10–12 хвилин. Потім додайте у соус обсмажене м’ясо і готуйте його ще кілька хвилин (курятину зовсім недовго, яловичину — 5–7 хвилин). Між цими стадіями приготування швиденько відваріть у трохи підсоленій воді спагеті, відцідіть і кладіть у соус. Коли подаватимете, притрусіть тертим сиром.
Оригінальна страва — філе птиці, запечене на «подушці» з гарбуза. Для його приготування знадобляться: 0,5 кг філе індички чи курки, 700 г продовгуватих пластинок чищеного гарбуза, 2 середні цибулини, по столовій ложці меду та лимонної кислоти, 4 — олії, 0,5 чайної — лимонної цедри, склянка бульйону. Філе натерти сіллю і перцем, обв’язати кулінарною ниткою і обсмажити в олії до золотистого кольору на сильному вогні. Цибулю порізати кільцями. У форму для запікання викласти овочі, а зверху — філе. Мед змішати з лимонним соком, олією та цедрою і цією сумішшю полити зверху м’ясо з овочами. Насамкінець ще можна притрусити меленою паприкою. Запікати при 180 градусах спочатку хвилин 20–25, потім влити бульйон і запікати ще приблизно стільки ж часу.
На десерт
Щоб спекти гарбузовий пиріг, потрібно спочатку приготувати пісочне тісто. Для цього знадобиться: 1,5 склянки борошна, 120 г вершкового масла, яєчний жовток, столова ложка цукру, дрібка солі. Просіяне борошно висипати гіркою, зробити заглибинку, викласти у неї кубики охолодженого масла, сіль, цукор та жовток і швидко замісити тісто. (Якщо воно погано вимішується, можна додати 1–2 столові ложки дуже холодної води). Формуємо з тіста кулю, загортаємо її у харчову плівку чи полотняну білу тканину і відправляємо в холодильник.
Тим часом готуємо начинку для пирога. Для цього потрібно: 600 г м’якоті гарбуза, три чвертi склянки цукру, 3 столові ложки крохмалю, 2 — сметани, 4 — вершків, 3 — лимонного соку, 3 яйця, 0,5 чайної ложки кориці, 1 — тертої лимонної цедри, 0,25 чайної ложки тертого мускатного горіха. Гарбуз чистимо, нарізаємо скибочками і запікаємо при температурі 200 градусів протягом 30 хвилин. Готову м’якоть відділяємо від шкірки і збиваємо у блендері. В охолоджене пюре додаємо цукор, крохмаль, сметану, корицю, мускатний горіх та вершки і ретельно перемішуємо. По одному вводимо усі яйця, ретельно все розмішуючи. Дістаємо тісто, тонко розкачуємо і викладаємо у змащену форму для запікання так, щоб утворилися бортики. Пласт колемо виделкою. Далі викладаємо на тісто гарбузову масу, розрівнюємо поверхню і випікаємо при температурі 200 градусів 45 хвилин. За бажанням, готовий пиріг притрушуємо цукровою пудрою.
Поступовий перехід
Гарбуз — дуже корисний овоч. Усіляких необхідних людському організму мікроелементів у ньому у прямому розумінні — ціла діжка. Якщо ви з якихось причин раніше не вживали страв з гарбуза, починайте призвичаюватися з тих, які наполовину складаються зі звичних. Наприклад, любите ви звичайні деруни. Тоді спробуйте приготувати картопляні млинці з гарбузом. Для рецепту потрібно: по 0,5 кг картоплі й гарбуза, цибулина, яйце, 0,5 склянки борошна, столова ложка крохмалю. Всі овочі треба натерти на крупній тертці і злегка відтиснути. Яйце збити, змішати з крохмалем та борошном і додати до овочів. Посолити тісто, поперчити (можна ще додати покришений крiп), ретельно перемішати і обсмажити оладки в розігрітій олії. Якщо не любите легкого хрусту овочів на зубах (але саме в такому вигляді у страві зберігається найбільше корисних речовин), відправте млинці у духовку чи мікрохвильову пічку. Подавайте млинці обов’язково зі сметаною.
Або пюре. Зазвичай ви їсте картопляне? А щоб урізноманітнити своє меню, зготуйте гарбузово–картопляне. Візьміть по 500 г обох складників. Щоб варити їх у підсоленій воді в одній каструлі, картоплю поріжте більшими шматками, гарбуз — меншими. Можна додати невелику цибулину. Коли відцідите, можна присмачити меленими перцем і мускатним горіхом. Традиційно заправляють гарбузово–картопляне пюре вершковим маслом.
Смачного!