Відтепер на кобзі може заграти кожний, хто вміє грати на гітарі. Чернігівські майстри поєднали ці два інструменти в один. І вийшов гібрид кобзи та гітари. Корпус від стародавнього козацького інструменту, гриф та струни — від сучасної шестиструнної гітари європейського зразка. А все для того, щоб зробити національний інструмент популярним.
«Ми хотіли відродити старовинний інструмент у новому, сучасному, стилі, щоб його сьогодні просто не забули, — каже Анатолій Шестак, директор Чернігівської фабрики музичних інструментів «Кобза». — Від старовинного улюбленого козаками інструмента ми взяли корпус, а новим стало те, що ми поєднали з ним лад сучасної європейської гітари, яка сьогодні дуже популярна. Тож кожен, хто нею володіє, може заграти і на нашій кобзі.
Європейський лад від шестиструнної гітари обрано невипадково. Стародавні кобзи не мали постійної кількості струн — від 4 до 8, на смак кобзаря, і звучали по-різному. Зразки для осучасненої кобзи майстри брали з історичних документів та стародавніх малюнків. Iнструмент виготовляють вручну. Корпус кобзи зроблено з цільної верби та прикрашено різьбленням із профілем Шевченка.
Одна з найперших нових кобз відправилась до США. Спiвробiтник посольства цієї країни купував сувенірну бандуру, побачив нову кобзу і придбав, бо сам зміг зіграти на ній, мов на гітарі. Чернігівські майстри вже отримали замовлення на сучасну кобзу з електричним підсиленням звуку — для однієї з українських рок-груп.