Судан та Південний Судан нарешті досягли згоди щодо суперечливих прикордонних територій, на яких досі фактично тривала війна. Учора, після чотириденних переговорів у столиці Ефіопії Аддіс–Абебі, президенти двох держав мали підписати протокол про співпрацю, до якого входить домовленість щодо демілітиризації прикордонних територій шляхом створення буферної зони, а також угода про видобуток нафти. Відтак Південь зможе відновити експорт своєї нафти через Північ.
Південний Судан проголосив незалежність 9 липня 2011 року на підставі референдуму, на якому 99 відсотків його мешканців висловили бажання відділитися від північної частини країни. А референдум став результатом мирних переговорів, які 2005 року поклали край 22–річній громадянській війні в Судані. Відтоді найгострішою у відносинах між двома державами залишалася «нафтова» тема: майже всі родовища «чорного золота» залишилися на території Півдня, тоді як нафтопереробна промисловість завжди була зосереджена на Півночі. І єдиний нафтопровід також прокладено через територію Судану.
У листопаді 2011–го Хартум зупинив імпорт південносуданської нафти через заборгованість за використання транзитної інфраструктури. Потім постачання було відновлено, але Джуба, у свою чергу, не погодилася на завищені, на думку керівництва Південного Судану, тарифи на транзит — і заблокувала експорт нафти в квітні цього року. У разі, якби й нинішні переговори в Аддіс–Абебі завершилися невдачею, ООН погрожувала застосувати санкції проти обох держав.
Згідно з домовленостями, яких досягли президенти Південного Судану та Судану Салва Кіїр і Омар ель–Башир, експорт південносуданської нафти буде відновлено. Водночас питання точної лінії міждержавного кордону, який простягається на 1800 кілометрів, досі залишається неузгодженим.