Учора відбулися чергові напади на амбасади США — у Каїрі (це вже вдруге за останні два дні), Тунісі та в Сані, столиці Ємена. Спроба штурмом узяти посольські будівлі й розправитися з дипломатами в усіх трьох випадках стала апофеозом демонстрацій, що починалися як мирні акції людей, обурених фільмом американця Сема Бейсіла «Безневинний іслам». Масштабні акції пройшли також у Судані та Марокко. Дотепер жертвою розлюченої юрби стало диппредставництво Сполучених Штатів у Бенгазі, де 11 вересня загинули посол у Лівії Крістофер Стівенс, співробітник Держдепартаменту США Шон Сміт i ще двоє американців.
Реакція Вашингтона на НП традиційна і, слід сказати, малоефективна — до берегів Лівії вчора вирушили два військові кораблі із завданням «патрулювати територію». У Пентагоні невпинно підкреслюють: якоїсь певної місії есмінці не мають. Тоді навіщо їх відряджати? Така багата держава, як США, може собі дозволити поклацати спусковим гачком автомата перед обличчям нехай і уявного ворога. Але перед чиїм «лицем» цього разу? Тим більше що президент Барак Обама наполягає, що його країна «не зацікавлена розривати зв’язки з новою лівійською владою». Значно прагматичніше вчинив уряд Індонезії — офіційно звернувся до керівництва YouTube з вимогою зняти провокативний фільм iз сайту.
В американському керівництві всерйоз думають, що — цитуємо агенцію «Ассошіейтед пресс» — «за атакою в лівійському Бенгазі стоять збройні джихадські угруповання». Хоча ще день тому припускали, що напади на посольства були спонтанною реакцією тамтешніх мусульман на обурливу стрічку «Безневинний іслам». Такої думки дотримуються й оглядачі авторитетних світових видань. Так, учорашня «Гардіан» у статті «Гранати вдарили здалеку» аналізує: «Запал гранати був активований американським ріелтером ізраїльського походження, який відкрив вогонь культурної війни, знявши образливий фільм про пророка Магомета... Частину фільму побачив і поширив інший войовничо налаштований ісламофоб, Моріс Садік, єгипетський копт iз Каліфорнії... Останню краплю отрути до цієї суміші додав пастор iз Флориди Тері Джонс, відомий своїми войовничими закликами палити Коран. Американське консульство в Бенгазі стало жертвою певних дій, які відбуваються на території США».
Тим часом американські журналісти виявили, що ніякого Сема Бейсіла, автора скандальної стрічки з Каліфорнії, не існує. Цим іменем, швидше за все, прикривається 55–річний Накула Бесслі, християнин–копт, який заявив «Ассошіейтед пресс», що допомагав у зйомках стрічки. Згаданий уже вище Моріс Садек, копт, котрий просував фільм, сказав, що спілкувався з режисером по телефону. А номер телефона, що його дав журналістам, привів їх за тією ж адресою в околицях Лос–Анджелеса, де мешкає Накула. Ще одне підтвердження того, що автора «Безневинного ісламу» не існує, — серед ліцензій, виданих на такий вид діяльності у штаті Каліфорнія, немає жодної на ім’я Сема Бейсіла. Те, що ім’я режисера вигадане, певною мірою підтвердив і консервативний пастор Тері Джонс (він відомий тим, що минулої осені публічно палив Коран, після чого арабським світом прокотилася низка антиамериканських акцій). «Він точно ховається і не розкриває своєї особи», — повідомив Джонс журналістам.